Przez dwa dni (25-26.11.2011 r.) naukowcy różnych dyscyplin naukowych z Polski i Ukrainy dyskutowali w Przemyślu o fenomenie Kresów w różnych aspektach. Międzynarodową Konferencję Naukową „Ludzie z Kresów w dziejach Kresów i Polski” zorganizowali: Instytut Historii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz Instytut Nauk o Wychowaniu Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Honorowy patronat nad spotkaniem naukowców sprawowali: J.M. Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu prof. dr hab. Jan Draus, J.M. Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. prof. dr hab. Henryk Pietras SJ.
Współczesnemu Polakowi Kresy kojarzą się z wielością kulturową i narodową. Przenikanie się różnych kultur wpływało na specyfikę obszaru i powodowało, że bogactwo wielokulturowości było tu bardziej niż gdzie indziej zauważalne. Pomimo aktywności wielu środowisk badających problematykę Kresów jest ona ciągle mało znana, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.
Podczas konferencji naukowcy zaprezentowali wyniki badań dotyczących różnorodnych zjawisk, idei, procesów kulturowych i społecznych, które miały miejsce na południowo-wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej. Mówiono o życiu politycznym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym i religijnym na dawnych i współczesnych Kresach. Nie zabrakło referatów przybliżających sylwetki wybitnych mieszkańców tych ziem: świeckich i duchownych, w których ukazano ich osiągnięcia naukowe, artystyczne i literackie, gospodarcze i techniczne, a w przypadku duchownych niezłomną wiarę i gorliwość duszpasterską.
Bardzo ciekawy referat wygłosiła również dr Natalia Rublow (Kijów, Ukraina). Zajęła się tematem próby odnowienia kontaktów hierarchii katolickiej USRR ze Stolicą Apostolską w latach 1939-1940 za sprawą misji ks. Moskwy.
Konferencja przyczyniła się do spopularyzowania wiedzy o ważnych zagadnieniach dotyczących przeszłości (i teraźniejszości) mieszkańców tych dawnych ziem Rzeczypospolitej.
W drugim dniu konferencji jej uczestnicy wzięli udział w wycieczce „Kresy najbliższe na Ukrainie”, podczas której zwiedzili m.in. Dobromil, Lacko k. Dobromila (Salina – miejsce martyrologii ofiar NKWD i faszystów), Niżankowice, Chyrów, Sambor.
Tekst i zdjęcia: Paweł Jezuita
Więcej w relacji dźwiękowej i filmowej:
Leave a Reply