Z udziałem parlamentarzystów, władz wojewódzkich i miasta, wojska, policji, straży pożarnej, służby celnej i więziennej, przedstawicieli szkół: wyższych, średnich, gimnazjalnych i podstawowych oraz harcerzy i strzelców, a także grup rekonstrukcji historycznej odbyły się w Rzeszowie uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Rozpoczęła je msza Św. odprawiona w Kościele Farnym. Liturgii przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.

– Dzisiaj wspominamy ten wyjątkowy dzień, dzień 11 Listopada, kiedy to Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Nie byłoby jednak tego dnia, gdyby nasi przodkowie nie otworzyli się na Boga. Nasi praojcowie przez szereg lat nie dali się zniewolić szukając oparcia w Kościele. O tym, my Polacy musimy stale pamiętać i wołać: My chcemy Boga w naszym Kraju, wśród starodawnych polskich strzech, w polskim języku i zwyczaju. Niech Boga wielbi Chrobry, Lech – mówił w homilii ks. prałat Stanisław Potera, proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Rzeszowie.

Szlachta-w rodku-DSC02679Po mszy św. w kościele farnym uczestnicy uroczystości zebrali się pod pomnikiem legionisty pułkownika Leopolda Lisa Kuli. Przemawiająca  wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska nawiązała do historii walk o niepodległośc Polski. Powiedziała także, że entuzjazm dni 1918 roku miał ogromny wpływ na zachowanie polskiej tożsamości w następnych trudnych latach, a w sposób szczególny w czasie II wojny światowej oraz w komunistycznym PRL. 
Z kolei marszałek Podkarpacia dr Mirosław Karapyta zacytował słowa Wincentego Witosa, mówiące, iż Polska musi być Ojczyzną dla każdego obywatela i własnością całego narodu. Jak powiedział marszałek Karapyta – te słowa brzmią dziś wyjątkowo aktualnie.

– Trzeba dbać o wolność, która dziś jest dla nas czymś oczywistym jak powietrze, aby jej niepostrzeżenie nie zmarnować choćby przez poziom narodowych sporów – apelował marszałek dr Mirosław Karapyta.

Wojsko-DSC02707Tradycyjnie już rzeszowskie uroczystości zakończyły: apel pamięci, salwa honorowa oraz defilada. 

 

Patriotka Szarama-DSC02677W uroczystościach wzięło udział kilkaset mieszkańców miasta z flagami i biało-czerwonymi kotylionami lub wstążkami w klapach ubrań czy płaszczy. Sprzyjała temu zapewne ciepła, słoneczna pogoda.

Relacja filmowa z uroczystości znajduje się na www. gazetaparlamentarna.pl lub możesz ją pobrać korzystając z linka: http://wyslijto.pl/plik/ar3hljr627389706 lub na: http://wyslijto.pl/plik/h0ii740yu8389706

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.