W sobotę (27 kwietnia) w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyły się Ogólnopolskie Zawody Robotów ROBO~motion. Na zawody przyjechało pięćdziesięciu konstruktorów robotów z całej Polski. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających. Jej głównym koordynatorem był Grzegorz Piecuch, prezes Koła Naukowego Automatyków i Robotyków ROBO Politechniki Rzeszowskiej PRz (student na kierunku robotyka i automatyka). Zawody były kulminacyjnym wydarzeniem Tygodnia Kultura i Nauka Przodem.

Głównym organizatorem imprezy było Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO działające w Katedrze Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej. Głównym celem zawodów była popularyzacja nauki i zaawansowanych technologii, z dziedziny robotyki, automatyki, elektroniki i informatyki, zarówno w śród studentów i młodzieży szkolnej, jak równie ż wśród osób profesjonalnie związanych z tymi dziedzinami.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane na terenie województwa podkarpackiego, które ściągnęło do Rzeszowa najlepszych zawodników w kraju, którzy mieli doskonałą okazję do rywalizowania aż w 11 konkurencjach. A co czyni wspomniane zawody pod tym względem największymi w Polsce. Rywalizacje odbyły się w następujących konkurencjach: Line Follower Professional (roboty turbinowe), Line Follower Amator (roboty bez turbin), Line Follower z przeszkodami, Sumo, Minisumo, Microsumo, Nanosumo, LEGO Sumo, Minisumo Deathmatch, Micromouse, Freestyle.  Oprócz zasadniczej części wydarzenia jakim były zawody organizatorzy zorganizowali bardzo ciekawe warsztaty otwarte, podczas których eksperci z firmy ASTOR przeprowadzili warsztaty z programowania robotów przemysłowych Kawasaki oraz Epson SCARA, a pracownicy firmy Beckhoff oraz InduSoft zaprezentowali rozwiązania z automatyki przemysłowej. Odbyły się także warsztaty z systemów kontrolno-pomiarowych, które przeprowadziła firma Embedded Solutions, a Imperium Techniki zrealizowało warsztaty dla dzieci z budowy robotów z zestawów Lego Mindstorms. 

Relacja z imprezy na: http://www.youtube.com/watch?v=3ppDYI64ILw&;feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=TiHXBqdyYAg&;feature=youtu.be

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.