O podziałach politycznych, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku opowiadał w Rzeszowie prof. zw. dr Antoni Dudek, autor licznych publikacji dotyczących najnowszej historii Polski. Spotkanie zorganizowało Koło Naukowe Politologów UR. Profesor wygłosił wykład pt. „Wzloty i upadki, czyli 23 lata III RP. Bilans i perspektywy”. Spotkanie było okazją do promocji najnowszej książki prof. Antoniego Dudka Historia polityczna Polski 1989–2012″, w której ten wybitny historyk i politolog dokonuje skrupulatnej oceny minionych 23 lat wolnej Polski i przedstawia przełomowe wydarzenia, które wpłynęły na bieg historii polskiej polityki w ostatnim dwudziestoleciu, a także poddaje gruntownej ocenie wyrazistość, skuteczność i siłę najważniejszych polskich ugrupowań politycznych oraz ich liderów. Opisuje działania poszczególnych rządów oraz kontrowersje wokół kolejnych prezydentur: Wałęsy, Kwaśniewskiego, Kaczyńskiego i Komorowskiego. Przypomina najważniejsze konflikty ostatniego dwudziestolecia i mierzy się z najbardziej aktualnymi problemami. Prof. Dudek zwraca także również uwagę  na szanse i wyzwania, przed jakimi stoi polska polityka pełna ,,wzlotów” i ,,upadków”.

Mówiąc o podziałach politycznych w Polsce stwierdził: „Mieliśmy podział postkomunistyczny, postsolidarnościowy, teraz mamy posmoleński. To trzeci wielki temat dzielący polityków i będzie obecny przez długie lata”.

– Najtrudniej było mi pisać te ostatnie fragmenty książki, bo trzeba się było uwolnić od dychotomicznego spojrzenia, od narracji dwóch głównych formacji politycznych, które zdominowały polską scenę polityczną; mam na myśli narrację platformerską i pisowską – stwierdził prof. Dudek. 

Jak przyznał historyk, najtrudniejszy do opisania był dla niego podrozdział o katastrofie smoleńskiej. – To było przecież apogeum emocji politycznych. Sposób, w jaki to opisałem, odbiega od tego, co zazwyczaj słyszymy w tych dwóch narracjach (PO i PiS). Ja się ustawiam z boku, tzn. nie przesądzam absolutnie przyczyn katastrofy smoleńskiej – dodał badacz najnowszej historii Polski.

Pytany o wybór zdjęcia na okładkę swojej najnowszej książki (na okładce książki prof. Duka „Historii Politycznej” zamieszczono fotografię z 1992 r. przedstawiającą Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego, uśmiechniętych, ściskających sobie prawice) prof. Dudek odpowiedział: „Przewrotne jest to zdjęcie na okładce pokazujące dwóch polityków, którzy symbolizują i nadają ton naszemu współczesnemu życiu politycznemu. Dziś się by ich nie dało tak pewnie sfotografować, ale warto pamiętać, że zrobiono je 5 czerwca 1992 roku, nazajutrz po obaleniu rządu Olszewskiego, gdy Kaczyński i Tusk grali przeciwko sobie bardzo ostro. Jeden bronił, drugi obalał”. Zdaniem Dudka to „przewrotne zdjęcie” wskazuje na element teatru, jaki od zawsze jest obecny w polityce. Przed wejściem do studia telewizyjnego politycy pozostają często w zupełnie innych relacjach niż na wizji. – Tam, gdzie nie ma kamer, np. w komisjach sejmowych, ta polityka nie jest taka straszna, jest bardziej konstruktywna, poważna, nie ma tej telewizyjnej demagogii – powiedział Dudek. 

„Historia Polityczna Polski 1989-2012” to czwarte „wcielenie” publikacji prof. Dudka dotyczących Polski po przełomie 1989 roku. Pierwszą publikacją z serii była książka „Pierwsze lata III Rzeczpospolitej”. Jak wyjaśnił naukowiec, ta pierwsza publikacja jest trochę jak drzewo, ma wiele słojów, do której autor po prostu dokłada. – Oczywiście trochę rzeczy usuwam, np. szczegółowe opisy kampanii wyborczych. Doszło jednak całe mnóstwo szczegółów, a całkowicie nowe są rozdziały dotyczące rządów PiS i PO – wyjaśnia prof. Dudek. 

Spotkanie odbyło się 13 maja 2013 roku w Małej Auli UR, al. Rejtana 16c w Rzeszowie.

 

 

Relacja dźwiękowa ze spotkania na:

http://wyslijto.pl/plik/s5ny9osfcd

http://wyslijto.pl/plik/0xa5ni9cnu

http://wyslijto.pl/plik/bobp6fr82e

http://wyslijto.pl/plik/t69u2nejng

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.