W niedzielę, 12 maja 2013 r., odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę pacyfikacji wsi Rudka w pobliżu Brusna. Zebrano się przy krzyżu-pomniku upamiętniającym męczeńską śmierć kilkudziesięciu mieszkańców wsi. Uroczystość zorganizował Urząd Miasta i Gminy Cieszanów.

W obchodach 69. rocznicy tych wydarzeń uczestniczyli przedstawiciele rodzin pomordowanych, władz samorządowych, księża, strzelcy z stacjonującej w Horyńcu-Zdroju 1 kampanii Jednostki Strzeleckiej 2033, Orkiestra Dęta z Cieszanowa oraz uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Nowym Lublińcu, którzy przygotowali i przedstawili okolicznościowy montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem p. Doroty Kucharskiej, p. Katarzyny Kustry-Brzeziak, p. Pawła Młodowca oraz p. Leokadii Szczygieł.

Po części artystycznej odbył się apel poległych, a ksiądz z parafii Cieszanów odmówił modlitwy w intencji pomordowanych. Po okolicznościowych przemówieniach wręczone zostały odznaczenia organizacji kombatanckich. Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej z Cieszanowa.

Fot. Jan Bańkowski

Relacja filmowa na: http://www.lubaczow.tv/pl/42531/113695/Obchody_69._rocznicy_pacyfikacji_wsi_Rudka_przez_UPA.html

Źródło: http://www.nowylubliniec.pl/nowosci,main,0,1,uroczystosci_w_rudce,364.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.