Solidarna Polska domaga się dymisji Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. Takie stanowisko zaprezentował były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Rzeszowie.

Prezes Solidarnej Polski  odniósł się do pisma Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, które na początku kwietnia napisała do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w sprawie śledztw prowadzonych po śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy. W liście oceniła, że zatrzymanie Barbary Blidy nie było konieczne, a późniejsze umorzenie śledztwa, w którym badano okoliczności tego zatrzymania – przedwczesne. Europoseł Zbigniew Ziobro zaapelował do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, aby podała się dymisji, gdyż taka skandaliczna wypowiedź urąga standardom demokracji.

– Jeśli wygrywa u pani rzecznik jej partyjne doświadczenie, to powinna się zrzec tego urzędu i wrócić do polityki – powiedział. 

Zbigniew Ziobro zgadza się tej kwestii z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. Jak podała w miniony piątek Polska Agencja Prasowa, która dotarła do odpowiedzi prokuratora generalnego Andrzeja Seremet, który uznał, że okoliczności śmierci Blidy badano rzetelnie, wszechstronnie, wielowątkowo i wielokierunkowo, a ocena śledztw nie doprowadziła do zakwestionowania wydanych w nich decyzji. Seremet zapowiedział „białą księgę” sprawy. 

Lider SP podkreślił na konferencji prasowej w Rzeszowie, że nie może być tak, aby urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, który ma być przykładem apolityczności, angażował się w politykę. 

– Apeluję do pani rzecznik, aby w chwili refleksji po jednoznacznym stanowisku prokuratora generalnego, które ma miażdżący charakter w stosunku do listu pani rzecznik, zdecydowała się podać do dymisji. Będzie to w zgodzie ze standardami demokratycznymi, bo to co zrobiła i odpowiedź na to prokuratora generalnego, całkowicie kompromituje panią rzecznik, jako organ bezstronny i apolityczny – dodał. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, w liście pani rzecznik pojawiło wiele insynuacji i nieprawdziwych stwierdzeń.

– Jest to tym bardziej karygodne, że dysponowała wglądem do materiału dowodowego całej sprawy i nic nie usprawiedliwia manipulacji, jakiej się dopuściła w swoim piśmie. Jak np. to, że był tylko jeden dowód, który wskazywał na korupcję Barbary Blidy. To nieprawda. W tej sprawie jest wiele dowódów wskazujących na korupcję Blidy. Każdy kto mówi inaczej manipuluje, nie chcę powiedzieć, że kłamie – stwierdził europoseł SP. 

Zdaniem Ziobry pismo RPO do prokuratora generalnego w tej sprawie należy interpretować jako „swoiste wsparcie dla korupcji w Polsce”.  Działania RPO – ocenił b. minister sprawiedliwości – wpisują się w „chocholi taniec”, jaki nad grobem b. posłanki SLD wykonuje m.in. Leszek Miller i Janusz Palikot. W ocenie Ziobry, prof. Lipowicz nie powinna zachowywać się jak polityk, a musi być obiektywnym urzędnikiem państwa, które służy interesom wszystkich obywateli. 

– W naszej ocenie sprzeniewierzyła się swojej misji i szlachetnemu zadaniu, angażując się w sposób bardzo niesprawiedliwy i nieuzasadniony w ostrą walką polityczną, w której wykorzystuje się samobójstwo Barbary Blidy do brutalnych celów politycznych – zauważył lider SP. 

Zbigniew Ziobro odwiedzi dziś jeszcze Rymanów Zdrój, Przemyśl i Jarosław. 

Relacja z konferencji prasowej na: http://wyslijto.pl/plik/cr4tl10u2b lub na: <a hrefundefined”>Nagranie (43).amr</a>

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.