Jak podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, za katolików uważa się w Polsce ok. 90 proc. społeczeństwa. Niestety wyniki liczenia wiernych za rok 2012, które pokazał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, świadczą o tym, że nie wszyscy deklarujący się za katolików regularnie uczęszcza na mszę św.

 

Przez 20 lat osób chodzących do kościoła ubyło o mniej więcej 10 pkt proc. Wskaźnik „dominicantes” liczy się precyzyjnie: za podstawę bierze się ludzi należących do danej parafii, ale nie wlicza dzieci do lat siedmiu ani osób, które nie wychodzą z domu (np. obłożnie chorych).

Każdego roku odbywa się liczenie wiernych uczęszczających na msze św. i przystępujących do komunii św. (odbywa się w październiku, obejmuje wszystkie parafie, tj. ponad 10 tys. wspólnot parafialnych).

W latach 80. odsetek „dominicantes” oscylował wokół 50 proc. W drugiej połowie lat 90. – około 46 proc. Potem zaczął się spadek: od 45 proc. w 2005 r. do 40,4 w 2008 r. Ostatni spadek jest już mniejszy: w 2010 r. do kościoła w niedzielę chodziło 41 proc. katolików, a w 2011 r. 40 proc. – najmniej od 32 lat, od kiedy rozpoczęto badania.

Pytanie. Czy ten trend się utrzyma? Gdyby tak się stało, to za kilkanaście lat polskie świątynie mogą być w niedzielę pustawe. Z kolei – jak wynika ze statystyk – do komunii świętej przystępuje 16 proc. katolików – tu od kilku lat liczby utrzymują się na podobnym poziomie. 

 

Polecam m.in.: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IK/wam_2013_sekularyzacja_01.html
oraz http://www.iskk.pl/news/178-najnowsza-publikacja-iskk.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.