Około pięciu tysięcy widzów zgromadziła w Radymnie na Podkarpaciu rekonstrukcja zbrodni wołyńskiej „Wołyń 1943 nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Odbyła się w ramach obchodów 70. rocznicy ludobójstwa na Kresach Wschodnich „dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej, czeskiej, ormiańskiej, rosyjskiej, żydowskiej i ukraińskiej”. Jej głównym elementem było widowisko audiowizualne z muzyką Krzesimira Dębskiego. Inscenizację zorganizowało Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, burmistrz Radymna, miasto Stalowa Wola oraz Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie. Wzięli w nim także udział członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz wolontariusze. 

W sobotę wieczorem na łące przy zalewie ZEK w Radymnie zgromadziło się ok. 5 tys. widzów, aby obejrzeć rekonstrukcję historyczną „Wołyń 1943 -2013. Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”. Wzięło w niej udział ok. 200 rekonstruktorów i aktorów z grup rekonstrukcyjnych i teatralnych z Polski, Słowacji i Czech. 

Wśród gości byli m.in. kompozytor Krzesimir Dębski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, przedstawiciele środowisk kresowych. Burmistrz Radymna Wiesław Pirożek witając gości przypomniał, że ta rekonstrukcja ma uczcić setki tysięcy ofiar zamordowanych na Wołyniu 70 lat temu. – Ma wzruszyć serca i poruszyć umysły, żeby nigdy więcej to się nie zdarzyło – powiedział Pirożek. Radymno zaangażowało się w przedsięwzięcie: władze miasta użyczyły terenu, sfinansowały budowę ośmiu drewnianych domostw symbolizujących wołyńskie chaty. Wszystko to razem sięgnęło 10 tys. złotych. Głos zabrał także prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, który od początku popierał pomysł zrealizowania tej rekonstrukcji. – Przypomni ona także o Ukraińcach zamordowanych przez swoich braci, bo mieli odwagę chronić i bronić swoich sąsiadów-Polaków. Oni na Ukrainie nie doczekają się memoriału. Ci Ukraińcy obronili godność i honor swoich rodaków. Dlatego zdecydowaliśmy, że w Stalowej Woli postawimy im pomnik, żeby jedna nienawiść nie rodziła drugiej nienawiści – mówił prezydent Szlęzak.

Nad bezpieczeństwem w trakcie pokazu czuwało wojsko, policja i harcerze.

Woy -inscenizacja_pap_600

W rekonstrukcji zbrodni wołyńskiej „Wołyń 1943 nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” wzięło udział ok. 200 rekonstruktorów i aktorów z grup rekonstrukcyjnych i teatralnych z Polski, Słowacji i Czech. 

Fot. PAP / Darek Delmanowicz oraz tvp.info

Relacja z wydarzenia na: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,14311431,Wzruszyc_serca_i_poruszyc_umysly__Rekonstrukcja_rzezi.html
a także http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Rekonstrukcja-zbrodni-wolynskiej,wid,15830201,wiadomosc.html?ticaid=110fb9


http://www.youtube.com/watch?v=jlIacsT-THo&;list=TLrcx4wy95RTQ

http://www.rmf24.pl/wideo/polska/video,vId,1169085

http://www.youtube.com/watch?v=jlIacsT-THo&;list=TLrcx4wy95RTQ

http://3obieg.pl/nie-o-zemste-lecz-o-pamiec-wolaja-ofiary

 

https://www.youtube.com/watch?v=CkL9G6z_CAM

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.