W poniedziałek (22 lipca) minął termin rejestracji komitetów wyborczych. Aż dziesięć komitetów chce wysłać do Senatu z Podkarpacia swojego przedstawiciela. Nie ma wśród nich SLD, który w ostatniej chwili wycofał się z wystawiania swego kandydata. Ale za to mamy kilka egzotycznych komitetów, m.in. Ojcowiznę i Partię Piratów. Wybory odbędą się 8 września. Trzeba je przeprowadzić, bo z mandatu zrezygnował senator PiS Władysław Ortyl. W maju został marszałkiem podkarpackim. 

Termin rejestracji komitetów minął w poniedziałek po południu. Zarejestrowało się w sumie dziesięć komitetów. Oczywiście zrobił to PiS. Kandydatem tej partii będzie były poseł Zdzisław Pupa. PiS pochwalił się kandydatem najwcześniej ze wszystkich partii. 

Mariusz Kawa

 

Zarejestrował się też komitet, który wspólnie utworzyły PO i PSL. Te dwie partie postanowiły postawić na młodego ludowca Mariusza Kawę, radnego sejmiku. Platforma namawiała do startu swoją posłankę z Mielca Krystynę Skowrońską, ale bezskutecznie. Spośród partii parlamentarnych dwie nie wystawią kandydatów: SLD i Ruch Palikota. Ruch Palikota informował od początku, że ponieważ jest za likwidacją Senatu, wyborami uzupełniającymi nie będzie sobie zawracał głowy. Z kolei SLD nie wystawia kandydata, gdyż, jak twierdzi poseł Tomasz Kamiński, partia Leszka Millera, wkrótce zgłosi projekt, który zakłada przekształcenie Senatu w izbę samorządową, w której zasiadaliby marszałkowie województw i prezydenci miast. Nieoficjalnie mówi się, że SLD nie znalazło chętnego, bo radny Podkarpackiego Sejmiku Samorządowego Brzostowski się po prostu nie zgodził na kandydowanie.

Za to do Senatu swoich kandydatów szykują inne partie i komitety. Kandydatem Solidarnej Polski będzie poseł Kazimierz Ziobro, a PJN wystawia swojego działacza z Ropczyc Andrzeja Marcińca. Wśród zgłoszonych komitetów są dwie Samoobrony. Jest Samoobrona „Odrodzenie”, która do Senatu chce wysłać swojego szefa Henryka Dzidę i Samoobrona, która nazwiska kandydata na razie nie chce ujawniać. Swoich kandydatów chcą też wystawić inne komitety: Komitet Wyborczy Wyborców Ewy Kantor (była posłanka LPR), Prawica Podkarpacka, Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna”, a nawet Polska Partia Piratów.
Wiele pomniejszych partii wybory uzupełniające do Senatu traktuje jak promocję. Ale zgłoszenie komitetu nie gwarantuje jeszcze startu w wyborach. Aby ktoś mógł się ubiegać o głosy wyborców, trzeba zebrać 2 tysiące podpisów poparcia pod kandydaturą. Komitety mają na to czas do 30 lipca, do końca dnia. To duży wysiłek, bo mogą to być podpisy osób, które na stałe mieszkają w okręgu. A okręg tworzy pięć powiatów: mielecki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski, dębicki i kolbuszowski.

Zdzisw Pupa-DSC03349

Polecam: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&;v=0av-S925OzA#t=1916s oraz  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&;v=0av-S925OzA#t=1947s oraz http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&;v=cGSLlNRXJgU#t=0s

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.