Z inicjatywy posła Solidarnej Polski Mieczysława Golby zawiązał się społeczny komitet budowy tablicy upamiętniającej ofiary OUN-UPA z 17 kwietnia 1945 r. Wówczas to oddział OUN-UPA zamordował stu mieszkańców Wiązownicy. Tablica zostanie we wrześniu wmurowana w ścianę kościoła parafialnego w Wiązownicy.

 

Jak poinformował Tadeusz Płachetko z Wiązownicy, przewodniczący społecznego komitetu, wykonanie i wmurowanie tablicy upamiętniającej ofiary OUN-UPA to nasz moralny obowiązek, który musimy wypełnić względem tych, którzy polegli na tej ziemi. Tym bardziej, że było to czyste ludobójstwo, nie była to walka frontowa.

Ofiarami OUN-UPA była bezbronna ludność cywilna: mężczyźni, kobiety i dzieci. Ginęły całe rodziny. Na miejscowym cmentarzu są groby tych ofiar. Na większości z nich widnieje napis informujący, że śmierć poniosły w wyniku ataku band UPA. Jednak przez kilkadziesiąt lat zabici nie doczekali się wspólnego upamiętnienia, chociażby tablicy.

Jak poinformował poseł Mieczysław Golba, w skład komitetu wchodzi 30 mieszkańców Wiązownicy oraz kilku sąsiednich miejscowości. Powołany został również komitet honorowy. Wśród 30 członków są parlamentarzyści, księża, naukowcy. Inicjatywę wpiera prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak oraz prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” Mirosław Majkowski. W komitecie honorowym jest także Lesław Golba – wójt gminy Jerzmanowa w Dolnośląskim. W ataku z 1945 r. na Wiązownicę, członkowie UPA zamordowali kilkoro członków jego rodziny. 

Więcej na: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130802/JAROSLAW/130809964

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.