W niedzielę i poniedziałek, 4 i 5 sierpnia, na Podkarpaciu gościł z wizytą europoseł Tadeusz Cymański. W trakcie pobytu spotkał się podczas lokalnych uroczystości z mieszkańcami Cmolasu, Kolbuszowej oraz Strzyżowa, którzy rozmawiali z nim o nurtujących ich problemach.

W poniedziałek, 5 sierpnia, w Biurze Poselskim Posła Kazimierza Ziobry w Rzeszowie politycy Solidarnej Polski zwołali konferencję prasową, na której mówili o trudnej sytuacji opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Od 1 lipca ponad 100 000 osobom w Polsce, które naprawdę, bardzo ciężko, często w całodobowy sposób opiekują się starszymi osobami niepełnosprawnymi, zabrano specjalny zasiłek opiekuńczy.

Nie był on wysoki, ale dla wielu znaczył bardzo dużo. Solidarna Polska już w marcu br. złożyła w Sejmie odpowiedni projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, aby zapewnić opiekunom osób niepełnosprawnych odpowiednie wsparcie finansowe.

– U nas brakuje porozumienia i współpracy między rządzącymi a opozycją w wielu ważnych dla ludzi sprawach. I ta sprawa powinna nas łączyć. Z uwagi na dramatyczne wypowiedzi opiekunów osób starszych ten temat jest priorytetowy – apelował na konferencji w Rzeszowie europoseł Tadeusz Cymański.

Kandydat Solidarnej Polski na senatora RP w jesiennych wyborach uzupełniających, poseł Kazimierz Ziobro, stwierdził, że odebranie tego zasiłku jest nieracjonalne ekonomicznie, gdyż  w jednostkach publicznych są o wiele wyższe koszty opieki nad osobą starszą.

– Środowiska rodzinnego nie zagwarantuje żadna instytucja publiczna – zauważył poseł Kazimierz Ziobro.

Kandydat Solidarnej Polski na senatora poinformował media, że wniósł interpelację w sprawie odbierania zasiłku opiekuńczego opiekunom osób niepełnosprawnych oraz jest współautorem pytania w sprawie sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych.

Politycy Solidarnej Polski wspominali o konieczności poszanowania przez koalicję rządząca norm konstytucyjnych, jak zasada zaufania obywatela do demokratycznego państwa prawa oraz zasada ochrony praw nabytych.

Europoseł Tadeusz Cymański mówił o potrzebie solidarności w polityce państwa, która powinna przejawiać się w solidarności międzypokoleniowej poprzez przyjęcie odpowiednich rozwiązań prawnych i społecznych. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.