W Rzeszowie odbyły się V Targi Lokalnych Grup Działania z terenu województwa podkarpackiego. Głównym celem imprezy jest promocja walorów kulinarnych oraz bogactwa dziedzictwa kulturowego i rękodzieła z terenu województwa podkarpackiego. W Targach w centralnym miejscu Rzeszowa – na ulicy 3 maja udział wzięło ponad 20 Lokalnych Grup Działania z terenu województwa. 

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali wspólnie wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar, zastępca prezydenta Rzeszowa Stanisław Sienko oraz prezes Polskiego Radia Rzeszów dr Henryk Pietrzak.

DSC03718Targi LGD były okazją do zaprezentowania swojego dorobku nie tylko przed pozostałymi grupami ale również, a może przede wszystkim są okazją do ukazania mieszkańcom województwa i wszystkim odwiedzającym Targi bogactwa, piękna i różnorodności ziemi podkarpackiej – szczycącej się ludźmi z inicjatywą, twórcami, artystami i doskonała kuchnią. Na stoisku KGW z Nowego Sioła w powiecie lubaczowskim można było podziwiać dorodne prawdziwki zebrane w lokalnych lasach.

DSC03720Podczas Targów odbyły się m.in. prezentacje produktów tradycyjnych i regionalnych oraz rękodzielniczych wytwarzanych przez LGD. Można było m.in. zobaczyć, jak tradycyjnie wyrabia się masło, posłuchać ludowej muzyki prezentowanej przez artystów na scenie w pobliżu gmachu Polskiego Radia i przede wszystkim skosztować smakołyków, które LGD przywiozły z całego Podkarpacia. Były rozmaite pierogi, paszteciki, cebulaki, gołąbki, wiejski chleb ze smalcem, rozmaite sery, miody, nalewki i słodkie wypieki. Poszczególne stoiska rywalizowały w konkursie na „Najlepsze stoisko wystawowe prezentujące potencjał Lokalnej grupy Działania”. Drugim ważnym elementem Targów był konkurs „Nasza muzyka i śpiewanie”.

Tytuł „Najlepszego stoiska wystawowego” zdobyła Lokalna Grupa Działania „Kraina Nafty”, obejmująca swym funkcjonowaniem tereny Chorkówki, Dukli, Iwonicza Zdroju, Jaślisk, Jedlicza i Miejsca Piastowego. Drugie miejsce zajęło stoisko przygotowane przez Lokalną Grupę Działania PROWENT, trzecie przypadło LGD Eurogalicja. LGD „Kraina Nafty” zwyciężyła także w drugim konkursie Targów: „Nasza muzyka i śpiewanie”. Drugie miejsce wyśpiewała sobie LGD LIWOCZ, a trzecie Stowarzyszenie LGD „Dorzecze Mleczki”.

Ponadto najmłodsi odwiedzający Targi mogli wziąć udział w panelu edukacyjnym przygotowanym w formie zabaw i konkursów na temat ekologii, zdrowego żywienia i wiedzy o PROW i LGD.

Podczas imprezy wystąpili artyści z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie w programie „Prawy do lewego”.

Imprezę zorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Prezydent Rzeszowa i Polskie Radio Rzeszów S.A.

Lokalne Grupy Działania to stowarzyszenia, które skupiają pełnych zaangażowania, pomysłów i pasji ludzi, działających na rzecz lokalnych społeczności, wyszukując i promując  ich atuty, między innymi przez pryzmat dziedzictwa kulinarnego, obrzędów, tańców, przyśpiewek, talentów lokalnych artystów i rzemieślników. Na terenie województwa zarejestrowanych jest 31 Lokalnych Grup działania.

Relacja z imprezy na: https://www.youtube.com/watch?v=G1nlqbmKkf8

 

Muzyka-DSC03710

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.