Od soboty w rzeszowskiej Hali Podpromie odbywa się druga edycja „Alpejsko-Karpackiego Forum Współpracy”. Jest to międzynarodowa impreza targowo-konferencyjna. Biorą w niej udział politycy, naukowcy, przedsiębiorcy, firmy, organizacje i instytucje z kilkunastu krajów Europy. Udział w targach jest bezpłatny. 

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem ALPY-KARPATY – ENERGIA GÓR i ma na celu zaprezentowanie potencjałów obszarów górskich w ujęciu energii ludzi, organizacji, instytucji i miejsc związanych z Alpami i Karpatami.

– Energię rozumiemy szeroko: jako kompozycję aktywności ludzi i środowisk, zdolności instytucjonalnych samorządów i organizacji pozarządowych, bogactwa naturalnego i kulturowego gór – przede wszystkim Karpat, ale również Alp i innych górskich regionów Europy – informują organizatorzy.

Głównym wydarzeniem w ramach Forum są Międzynarodowe Targi Karpackie – wielka impreza targowo-wystawiennicza, na której wystawcy z kilkunastu krajów europejskich oraz Karpat zaprezentują swoje oferty. Targom towarzyszą debaty, panele i dyskusje z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów dotyczące problemów, zagrożeń, szans i wyzwań stojących przed Euroregionem Karpackim i jego partnerami.
Wśród wystawców przeważają regionalni producenci zdrowej żywności i wytwórcy oryginalnych wyrobów oraz rzemieślnicy, w których obfitują alpejskie i karpackie wsie i miasta. Są obecne również firmy i organizacje z branży energetycznej, związane z czystą energią odnawialną, jak również tradycyjną. Nie brakuje reprezentantów branży turystycznej, która stanowi bardzo istotny element wykorzystania „energii” gór. Zapraszamy także producentów regionalnych – w końcu to górskie regiony obfitują w oryginalne i właściwe tylko nim wyroby, również miasta i gminy.

Na każdym stoisku można było zdegustować wyrobów i porozmawiać z ich wytwórcami na temat receptury, a z ludowymi twórcami o tradycji i kulturze regionalnej.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Mistrzów Kuchni, gdzie można było spróbować przepysznej polędwicy wieprzowej duszonej w sosie kurkowym. Przygotowywał ją mistrz kucharski Jacek Kordas.  

***

Moją uwagę przykuło stoisko Gospodarstwa Pasiecznego Jan i Jerzego Mackiewicza z Chmielnika k. Rzeszowa specjalizujące się w agroturystyce i pszczelarstwie.

– Specjalnością naszej pasieki są ziołomiody otrzymywane przez podanie pszczołom konkretnych wyciągów ziół – informuje zwiedzających sympatyczny współwłaściciel gospodarstwa Jan Mackiewicz. – I tak ziołomiód sosnowy sporządzony jest na pożywce z ekstraktu drzew iglastych. Miód ten ma właściwości lecznicze. Działa bakteriobójczo, rozkurczowo, lekko żółciopędnie, moczopędnie i wykrztuśnie. Wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, nieżytów gardła, krtani, nosa, oskrzeli, kaszlu i grypy. Z kolei ziołomiód pokrzywowy powstaje z przetworzonego przez pszczoły ekstraktu liści pokrzywy. Kuracja ziołomiodem pokrzywowym pobudza wydzielanie soku żołądkowego, ułatwia trawienie, pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, układu moczowego, pęcherza i nerek.       

***

Panel

Podczas targów odbyły się debaty, panele i dyskusje z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów dotyczące problemów, zagrożeń, szans i wyzwań stojących przed Euroregionem Karpackim i jego partnerami. Dyskutowano m.in. o europejskiej współpracy politycznej i gospodarczej na rzecz Alp i Karpat, o lokalnych i ponadregionalnych inicjatywach współpracy terytorialnej w Alpach i Karpatach. Ubolewam nad jednym, że wśród polityków dominowała tylko jedna barwa. Licznie przybyli samorządowcy i politycy PiS na czele marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem i posłem Stanisławem Ożogiem. Obecni byli dyrektorzy instytucji  podległych marszałkowi województwa podkarpackiego. Można było odnieść wrażenie, że to polityczno-gospodarczy happening PiS. Szkoda, bo strategia dla Karpat, o której sporo mówiono w panelach dyskusyjnych, wymaga współdziałania ponad podziałami politycznymi. Zainteresowanych odsyłam do relacji dźwiękowej na: http://wyslijto.pl/plik/y02pw9lkyl 

Głównym organizatorem Forum jest Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, które pełni rolę Instytucji Wdrażającej projekt „Alpejsko – Karpacki Most Współpracy” w ramach którego organizowane jest Forum. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”. Pełni ono rolę partnera projektu w „Alpejsko – Karpackim Moście Współpracy”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.