Jak informuje Biuro Prasowe Solidarnej Polski, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie podzielił stanowisko, że sprawa dotycząca publikacji szkalujących posła Kazimierza Ziobro, może być rozpoznawana w trybie wyborczym i w pełni podzielił argumentację, że rozpowszechniane pomówienia stanowią agitację wyborczą, choć formalnie nie pochodzą od konkurencyjnego komitetu wyborczego.

 Solidarna Polska złożyła w środę w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie pozew w trybie wyborczym przeciwko spółce wydającej Gazetę Polską Codziennie. Wydawca tej gazety, kontrolowana przez polityków PiS spółka FORUM SA, zlecił spoty radiowe, które kłamliwie insynuowały, że Kazimierz Ziobro, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi za walkę z systemem komunistycznym, kandydat SP w wyborach uzupełniający do Senatu, był rzekomo członkiem PZPR.

Sąd Okręgowy oddalił 5 września wniosek Kazimierza Ziobro ze względów na niewłaściwy – w ocenie sądu – tryb dochodzenia roszczeń. W sobotę,  o godz. 10, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w prawomocnym orzeczeniu uznał roszczenia Kazimierza Ziobro.

Wydawca Gazety Polskiej Codziennie, FORUM SA, musi sprostować nieprawdziwą informację jakoby Kazimierz Ziobro należał do komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej a także przeprosić Kazimierza Ziobro za naruszenie jego dóbr osobistych. Sprostowanie i przeprosiny muszą zostać zamieszczone bezpośrednio po serwisie informacyjnym radia RDN Małopolska jeszcze przed wyborami, w sobotę 7 września o godz. 20:00 i w niedzielę 8 września o godz. 8:00 rano. Dodatkowo na dziennik nałożono surową sankcję finansową w wysokości 50 tys. złotych. Dziennik ma wpłacić pieniądze na konto Caritas.

„Sąd podzielił stanowisko, że sprawa może być rozpoznawana w trybie wyborczym i w pełni podzielił argumentację, że rozpowszechniane pomówienia stanowią agitację wyborczą, choć formalnie nie pochodzą od konkurencyjnego komitetu wyborczego. We władzach Forum S.A. wydawcy Gazety Polskiej Codziennie, zasiadają osoby należące lub ściśle związane z Prawem i Sprawiedliwością, w tym Ryszard Czarnecki, członek najwyższych władz Prawa i Sprawiedliwości oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego z listy PiS, Barbara Skrzypek, dyrektor biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego, Katarzyna Lubiak, radna gminy Wołomin wybrana z listy Prawa i Sprawiedliwości, kandydatka w wyborach do Sejmu w 2011 r. z list Prawa i Sprawiedliwości, a także, pracująca jako sekretarka w biurze Jarosława Kaczyńskiego Jacek Rudziński – osobisty kierowca i asystent Prezesa PiS. W toku postępowania, Gazeta Polska Codziennie nie przedstawiła żadnych dowodów na swoje tezy. Sąd uznał za w pełni zasadne nakazanie publikacji sprostowania i przeprosin w trakcie ciszy wyborczej. Sąd stwierdził, że podanie treści orzeczenia do wiadomości publicznej nie łamie ciszy wyborczej i jest zgodne z kodeksem wyborczym. Tylko bowiem w taki sposób mogą zostać usunięte negatywne skutki bezprawnych działań podjętych przez Gazetę Polską Codziennie” – czytamy w komunikacie prasowym Solidarnej Polski.

Wyrok jest prawomocny.

Politycy SP zapowiadają również, że w najbliższym czasie wytoczą dziennikowi cywilne procesy z żądaniami kolejnych przeprosin i odszkodowań.

Str1-DSC03789

Str2-DSC03790Str3-DSC03791

 

 O całej sprawie sprawie pisaliśmy w piątek. 

http://www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/216-ziobro,-pis,-zdzis%C5%82aw-pupa,-kazimierz-ziobro,-gpc.html

***

 

Przypomnijmy: od środy w stacjach radiowych emitowane były spoty reklamowe Gazety Polskiej Codziennie zapowiadające piątkową publikację dziennika, że Kazimierz Ziobro należał do komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W piątkowym tekście GPC nie napisała już o tym ani słowa. Napisała jedynie, że Ziobro „bronił PZPR-u na zjeździe Solidarności”.

Wybory na Podkarpaciu odbędą się jutro w okręgu nr 55. Startuje 7 kandydatów: Mariusz Kawa (PO-PSL), Zdzisław Pupa (PiS), Kazimierz Ziobro (SP), Ewa Kantor (KWW Ewy Kantor), Ireneusz Dzieszko (KWW Prawica Podkarpacka), Andrzej Marciniec (PJN) i Józef Habrat (Samoobrona). O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.