W poniedziałek, 9 września 2013 r., Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przystąpiła do realizacji drugiej edycji projektu Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej. Uczestnicy w niej młodzież z Ukrainy, która od października rozpocznie studia w jarosławskiej uczelni.

Uczestników, w imieniu JM Rektora prof. nadzw. dra hab. Wacława Wierzbieńca, przywitał Prorektor ds. Dydaktycznych prof. nadzw. dr hab. Czesław Lewicki. Tym samym zainaugurowano ich trzytygodniowy pobyt w Jarosławiu.

– Przez cały okres pobytu do dyspozycji 25 uczestników jest nasza multimedialna biblioteka, sale komputerowe, sala gimnastyczna, siłownia, boiska sportowe, korty tenisowe oraz studio ćwiczeń rehabilitacyjno-rekreacyjnych – informuje Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. – Dla słuchaczy Szkoły Letniej została dodatkowo przygotowana bogata pozadydaktyczna oferta kulturalna i turystyczno-krajoznawcza. Celem intensywnego kursu języka polskiego w ramach organizowanej przez nas inicjatywy jest kształcenie poprawności w zakresie języka polskiego na takim poziomie zaawansowania, który umożliwi sprawne porozumiewanie się podczas studiów w naszej Uczelni. Kwestie organizacyjne przedstawiła koordynująca wydarzenie mgr Liliana Trubeha-Dudek, Kierownik Studium Języków Obcych PWSTE w Jarosławiu. Obecny był także Kierownik Szkoły Letniej, dr Marcin Warchoła i opiekunowie: Kierownik Wychowania Fizycznego PWSTE w Jarosławiu, mgr Artur Świątek oraz studentki, Aneta Wiśniewska i Justyna Szpytman. W imieniu strony ukraińskiej głos zabrał prof. dr hab. Soskin Oleg, Dyrektor Instytutu Transformacji Społeczeństwa w Kijowie, prezentując opiekunów, towarzyszących młodzieży, do których należą: Bezverkha Juliia, Vovk Igor, Zwieriew Nykola.

Edukacyjna inicjatywa Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej stanowi wspaniałą, niepowtarzalną sposobność do nauki języka polskiego przez obcokrajowców, a przy tym poznania historii i kultury naszego kraju. Będąc zarazem istotnym elementem w kształtowaniu wzajemnej przyjaźni oraz perspektywy współpracy na polu edukacji i kultury.
W ramach organizowanej przez jarosławską Uczelnię szkoły, wzorem poprzedniej edycji zaplanowano zajęcia dydaktyczne, na które składają się lektoraty języka polskiego oraz wykłady, warsztaty czy konsultacje językowe dla początkujących. Intensywny kurs języka polskiego odbywa się w wymiarze 4 godzin dziennie. Uzupełnieniem programu naukowego są przewidziane dla uczestników atrakcje kulturalne i rekreacyjne, obejmujące zwiedzanie Jarosławia i jego zabytków oraz wycieczki do Przemyśla czy Rzeszowa. Na zakończenie kursu, czyli 27 września wszyscy uczestnicy Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej otrzymają dyplom, uwzględniający poziom nauczania oraz liczbę godzin dydaktycznych. Ukończenie szkoły w założeniu organizatorów ułatwi podjęcie nauki w PWSTE w Jarosławiu. Intensywny kurs języka polskiego jest opracowany z myślą o osobach, które pragną osiągnąć szybkie postępy w nauce. Szkole Letniej, poza zrozumiałym wymiarem edukacyjnym, towarzyszy idea otwierającej się możliwości zbudowania platformy dialogu międzykulturowego.

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.