W związku z obchodzoną w tym roku 330. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej, w dniu 12 września 2013 r. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu zainaugurowała trzydniowe jubileuszowe obrady w ramach międzynarodowej konferencji naukowej.

Celem sympozjum upamiętniającego to ważne dla Europy historyczne wydarzenie, było ukazanie postaci i dokonań króla Jana Sobieskiego, jednego z największych władców Europy, czasów, w których żył w kontekście okresu wielkich zwycięstw i wykorzystanych szans.

Do organizowanej przez jarosławską uczelnię inicjatywy aktywnie dołączyło Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu oraz Urząd Miasta Jarosławia.

– Oficjalnego rozpoczęcia i powitania gości w imieniu władz uczelni z gospodarzem, JM Rektorem PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dr. hab. Wacławem Wierzbieńcem dokonał prorektor ds. dydaktycznych, prof. nadzw. dr hab. Czesław Lewicki. Przytaczając na wstępie kilka refleksji dotyczących tematyki konferencji i sylwetki króla Jana III Sobieskiego, który w 1683 roku wyruszył z Krakowa na odsiecz oblężonemu przez wojska Imperium Osmańskiego Wiedniowi – wskazując na jego związki z naszym regionem – poinformowała Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. – W obradach uczestniczył także prorektor ds. studenckich PWSTE w Jarosławiu, doc. dr Krzysztof Rejman. Podejmowane kolejno prezentacje przepełnione były opowieściami o wyrastającym ponad swoją epokę mecenasie sztuki i nauk, utalentowanym dowódcy i strategu – Janie Sobieskim. Mówiono o jego pasjach i namiętnościach, o wyprawach wojennych i pełnej sukcesów karierze politycznej, a także zainteresowaniach obejmujących najróżniejsze dziedziny wiedzy. Prelegenci przedstawiali go zarówno jako zwycięzcę spod Wiednia, jak również romantycznego autora listów do Marysieńki.

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.