Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego jednogłośnie (47 osób) poparł wniosek w sprawie uruchomienia na Wydziale Medycznym UR jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim, profil praktyczny. Podczas obrad Senatu rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksander Bobko dziękował wszystkim za trud i pracę włożoną w przygotowanie wniosku.

Uniwersytet Rzeszowski planuje uruchomienie kierunku lekarskiego w 2015 r. w tym celu zostały nawiązane porozumienia z placówkami, które będą udostępniały swoje oddziały, sprzęt oraz doświadczenie. W tym samy czasie trwały rozmowy w celu zapewnienia profesjonalnej kadry naukowo – dydaktycznej.

Obecnie trwa budowa Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych przy ul. Warzywnej. Jest to jeden z dwóch niezbędnych obiektów, które konieczne są do otwarcia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunku lekarskiego.

Nowe centrum medyczne warte jest 90 milionów zł. Nowy budynek przy ul. Warzywnej w Rzeszowie to ok. 12,9  tysięcy metrów kwadratowych i aż 17 specjalistycznych laboratoriów m.in. biologii molekularnej, patofizjologii narządu ruchu czy procesów metabolicznych. Zostanie w nim zainstalowana aparatura badawcza warta 25  mln zł.

Z kolei u zbiegu ul. Zenitowej i Leszka Czarnego ma powstać budynek Zakładu Nauk o Człowieku. Budowa zakładu rozpocznie się jeszcze w tym roku. Zakończenie inwestycji uczelnia przewiduje końcem przyszłego. Koszt budowy zakładu to ok. 23 mln.

Senat-DSC00835 1

Kolejny krok po podjęciu dzisiejszej uchwały, to złożenie do końca tego roku wniosku do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – poinformował prof. dr hab. Aleksander Bobko.

 

Fot. Jadwiga Zakulec

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.