W sobotę, 25 stycznia 2014 r. w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Bibliotece PWSTE w Jarosławiu zorganizowane zostało spotkanie recytatorskie związane z poezją Juliana Tuwima. – Wydarzenie to poświęciliśmy właśnie temu poecie z racji ogłoszenia 2013 rokiem Juliana Tuwima oraz z uwagi na fakt, że w 2013 roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety oraz sto lat od jego poetyckiego debiutu – informuje Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

DSC 0330

Na spotkanie z poezją Juliana Tuwima, którego prowadzenia podjęli się JM Rektor PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec oraz dr Maria Żak, dyrektor Instytutu Humanistycznego, przybyli parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych oraz ośrodków kultury i oświaty, a także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych oraz studenci i Słuchacze Akademii Trzeciego Wieku przy PWSTE w Jarosławiu.

DSC 0372

Inicjatywa wspólnego, głośnego czytania znanych i lubianych wierszy Juliana Tuwima kierowana była do wybranych grup społecznych. Pomysł ten miał przypominać, że lektura pereł polskiej literatury jest wspaniałą przygodą intelektualną.
Na uroczystość przybył Poseł na Sejm RP, dr Tomasz Kulesza, który zaprezentował poemat dygresyjny „Kwiaty Polskie”. Wspaniałym talentem recytatorskim w interpretacji „Lokomotywy” wykazał się także ks. Marian Podolec z Jarosławskiego Opactwa, któremu towarzyszył ks. Prałat Marek Pieńkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu.

W trakcie wydarzenia mogliśmy również wysłuchać pięknego wykonania utworu „Zmęczony burz szaleństwem” Zofii Karwańskiej, etatowego Członka Zarządu Starostwa Powiatu Jarosławskiego. Zaszczycił nas także Leszek Szczybyło, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego, który  po mistrzowsku zadeklamował wiersz „Spóźniony słowik”.

Sylwetkę polskiego poety Juliana Tuwima przybliżyła Marta Gałuszka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, która w imieniu komendanta, młodszego inspektora Grzegorza Śmiecha, zaprezentowała wiersz pt. „Z okruszynami młodości – co robić?”.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry, Elżbieta Tkacz wspólnie z Małgorzatą Herdą, kierownik jarosławskiego oddziału Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu odczytały słynną „Rzepkę”.
W imieniu Zastępcy Dowódcy – Szefa Sztabu 14 dywizjonu artylerii samobieżnej im. gen. bryg. Wacława WIECZORKIEWICZA w Jarosławiu, mgra mjra Dariusz Tyla wystąpili: plutonowy, Jan Wilk z wierszem „Rzepka” oraz starszy szeregowy, Adam Rytych prezentujący „Abecadło”. Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Jarosławiu reprezentował st. kpt. Krzysztof Kowal, zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego.

Z poezją Juliana Tuwima zmierzyły się również zaprzyjaźnione przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu, które bardzo chętnie odpowiedziały na nasze zaproszenie. Wysoki poziom, brak tremy oraz prawdziwie aktorskie umiejętności wszystkich maluchów, a także ogromne emocje rodziców i zaproszonych gości towarzyszyły występom dzieci, z którymi przybyły Panie: Jolanta Szewczyk, Irena Frankiewicz i Małgorzata Chechłowska z Dyrektor, Agatą Kolasą-Skiba.

DSC 0312

Dzięki zaangażowaniu Joanny Zarychty, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu reprezentowali: Kamil Tarnawski z wierszem „Wspomnienie” oraz Katarzyna Gawrońska z „Zapachem szczęścia”. Natomiast z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Juliusza Słowackiego w Jarosławiu z pedagogiem Ewą Homą przybyły: Beata Kusy i Paulina Skowron oraz Kamila Lech, która zaprezentowała utwór „Do prostego człowieka”. Dodatkową grupą wiekową była podstawówka, reprezentowana przez Justynę Homę, z wierszem „Zosia Samosia” ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek oraz Joasię Wiśniewską „Bambo” i Karolinkę Wiśniewską „Ptasie plotki” ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu.

– W spotkanie z Tuwimem zaangażowali się także studenci naszej uczelni – informuje Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. – „O Panu Tralalińskim” mówiła Madzia Wywrót z pedagogiki i bezpieczeństwa wewnętrznego. Filologię angielską reprezentowali: Robert Orłowski z wierszem „Apokalipsa” i Łukasz Zariczny, który wyrecytował wiersz pt. „Garbus”. Natomiast Maria Zawisza z pracy socjalnej mówiła o „Chrystusie”, deklamując na zakończenie „Spóźnionego słowika”.

Wiersz pt. „Nauka” przesłany przez Posła na Sejm RP, Mirosława Plutę, odczytała prowadząca spotkanie dr Maria Żak, dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSTE w Jarosławiu. Spotkanie zaszczycił Podkarpacki Kurator Oświaty, Pan Jacek Wojtas.

Wszystkim uczestnikom spotkania recytatorskiego poświęconego poezji Juliana Tuwima serdeczne podziękowania składa odpowiadająca za organizację przedsięwzięcia mgr Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy PWSTE w Jarosławiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.