Marian Krzywda – moje podróże po najstarszych cywilizacjach świata, mówi: – Odwiedziłem już Peru, Kambodżę, Algierę, Irak, Meksyk, Birmę a ostatnio Wyspę Wielkanocną. Spotkanie z czytelnikami zostało zorganizowane w Bibliotece Miejsko-Wojewódzkiej w Rzeszowie, przy licznie zebranej publiczności czytelników. Oglądaliśmy przeźrocza, jako dokumentację z wyprawy na Wyspę Wielkanocną, którą ku naszemu zdziwieniu jest piękną, tajemniczą historycznie i zamieszkałą przez ludność tu zasiedloną od dziesiątków lat.

Marian Krzywda – plastyk, dizajner, podróżnik. Urodził się w Nowym Wiśniczu, rodowej siedzibie Kmitów i Lubomirskich, absolwent tamtejszego Liceum Techniki Sztuk Plastycznych. Ukształtowała go atmosfera tego magicznego miejsca, gdzie tworzyli między innymi malarze Jan Matejko, Juliusz Kossak, Jan Stasiewicz, artysta rzeźbiarz Czesław Dźwigaj i ceramik Eugeniusz Molski.

Stamtąd pochodzą też poeci Kazimierz Brodziński i Jan Brzękowski, wybitna artystka Barbara Świątek-żelazny i aktor Wiesław Komasa. W rodzinnym Wiśniczu zrodziły się marzenia o dalekich podróżach zainspirowane przez lekcje historii sztuki prowadzone przez malarza Konstantego Sielepina. W swoim życiu zawodowym autor osiągnął sukcesy, jako twórca wielu nagrodzonych wzorów sprzętu gospodarstwa domowego w rzeszowskim Zelmerze, z czego ponad trzydzieści weszło do produkcji seryjnej. Jako jedyny w Polsce projektant czterokrotnie zdobył tytuł „Teraz Polska”. Rzeszowski podróżnik zwiedził sześćdziesiąt krajów świata na pięciu kontynentach. Nieuleczalny romantyk, pasjonat starych cywilizacji ukrytych w dżunglach na niedostępnych wyspach i spalonych słońcem pustyniach.

IMG 5689

Z plecakiem, samotnie, bez żadnych sponsorów przemierza świat. W roku 2013, jako pierwszy Polak od kilkunastu lat odbył podróż do ogarniętego wojną domową Iraku. Zwiedzając w tym kraju magiczny Babilon, zdobył „Koronę Ziemi starożytnych cudów świata”.

 Fot. Archiwum Mariana Krzywdy

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.