Nowym właścicielem uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju jest od dzisiaj (21.02.2014 r.) samorząd województwa podkarpackiego. Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Lucjan Kuźniar podpisali umowę nieodpłatnego nabycia udziałów spółki „Uzdrowisko Horyniec” od Skarbu Państwa. Z ramienia Ministerstwa Skarbu Państwa dokumenty podpisał sekretarz stanu Zdzisław Gawlik.

Podpisana 21 lutego umowa oznacza, że 100% udziałów Spółki „Uzdrowisko Horyniec” jest teraz w rękach samorządu województwa. To drugie uzdrowisko po Rymanowie, którym zarządza samorząd województwa.

– Będziemy teraz poważnym graczem w obszarze podkarpackich uzdrowisk, bo o takiej marce możemy niebawem mówić – powiedział marszałek Władysław Ortyl, dodając, że dzisiejsza umowa to radość, że powiększa się majątek samorządu województwa, ale także duża odpowiedzialność i wyzwanie.

Zdzisław Gawlik – reprezentujący Ministerstwo Skarbu Państwa – powiedział, że komunalizacja uzdrowiska oznacza, że Podkarpacie, a tym samym każdy jego mieszkaniec, będzie bogatszy, zaś samorząd województwa jest gwarantem rozwoju uzdrowiska.

– Jestem przekonany, że władza samorządowa potrafi zapewnić dla tego przedsiębiorstwa jak  najlepszy rozwój z korzyścią dla regionu i pracowników– powiedział Zdzisław Gawlik. – Dziękuję panu marszałkowi za chęć przejęcia tego uzdrowiska, bo mam świadomość, że jest to nowy obowiązek i wyzwanie.

Na podpisaniu umowy obecni byli przedstawiciele związków zawodowych z uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju. Jolanta Nepelska z NSZZ „Solidarność” powiedziała, że dzisiaj zostało osiągnięte to, o co pracownicy walczyli od wielu lat.

– Będzie już spokój i pracownicy z uśmiechem będą pracować i myślimy, że będzie ta przyszłość taka stabilniejsza. Wierzymy, że marszałek zaopiekuje się nami tak, jak innymi swoimi jednostkami – powiedziała Nepelska.

Radości nie krył wójt Gminy Horyniec-Zdrój, Ryszard Urban, który powiedział, że dzięki tej komunalizacji uzdrowisko ma szansę wykorzystać swój potencjał. Z takim samym optymizmem patrzy w przyszłość zarząd spółki.

– Myślę, że stoi przed nami nowy rozdział. Wizja rozwoju spółki na pewno jest teraz lepsza niż była jeszcze rok, czy dwa lata temu – powiedziała Dorota Czyż członek zarządu Spółki „Uzdrowisko Horyniec”.

Wizja rozwoju uzdrowiska w Horyńcu jest rzeczywiście imponująca. W planach na najbliższe lata są inwestycje w na łączną kwotę ponad 50-ciu mln zł. W pierwszej kolejności zaplanowana jest m.in. modernizacja kotłowni i termomodernizacja sanatoryjnych obiektów. Konieczny będzie także zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego. Ale to nie wszystko. Aby uczynić z horynieckiego uzdrowiska nowoczesny obiekt w planach jest też budowa nowego pawilonu z pełnym zapleczem SPA&WELLNESS.

– Trzeba także pomyśleć o uruchomieniu własnej linii kosmetyków, które są specyfiką każdego uzdrowiska, a także o produkcji wody. Te wszystkie inwestycje zaplanowaliśmy na najbliższe lata. Chcemy je finansować nie tylko z budżetu samorządu województwa, ale także ze środków unijnych i być może z budżetu państwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu i chorób reumatycznych. W leczeniu stosuje własne surowce: borowinę i wodę siarczkowo-siarkowodorową. Leczenie sanatoryjne odbywa się w trzech obiektach. Łącznie baza hotelowa Spółki liczy 195 łóżek.

IMG 2737Działania zmierzające do nieodpłatnego nabycia udziałów spółki „Uzdrowisko Horyniec” od Skarbu Państwa rozpoczęły się w 2012 roku. W październiku ubiegłego roku radni Sejmiku Województwa wyrazili zgodę na zawarcie takiej umowy. W listopadzie uchwałę w tej sprawie podjął również zarząd województwa. Podpisana 21 lutego umowa finalizuje starania samorządu województwa dotyczące komunalizacji uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju.

Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.