Obchody 95. rocznicy śmierci płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Inauguracja Obchodów 100-lecia Wymarszu I Kompanii Kadrowej.

 

6 marca (czwartek) 2014 r.

 

O godz. 16.30 w Sali Sesyjnej Ratusza Rzeszowskiego odbyło się spotkanie Pani Karoliny Kaczorowskiej małżonki Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta II RP z kombatantami i młodzieżą. Podczas spotkania przewidziany był występ artystyczny uczniów II LO im. płk L. Lisa-Kuli oraz projektowania filmu pt. „Dziedzictwo”, zrealizowanego podczas pobytu Strzelców w katedrze WP w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej.

Ok. godz.18.00 na cmentarzu „Pobitno” w Rzeszowie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie płk Leopolda Lisa-Kuli.

 

7 marca 2014 r. ( piątek)

IMG 6191

O godz. 9.00 w auli II LO odbyło się spotkanie Pani Karoliny Kaczorowskiej i Pana Jana Jozefa Kasprzyka Komendanta Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej z młodzieżą.

Natomiast o godz. 10.45 Goście Honorowi złożyli kwiaty pod Tablicą Pamiątkową ZS „ Strzelec” zamieszczoną na elewacji budynku PKO BP przy ul. 3-go Maja.

 

Główne obchody rocznicowe rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą Świętą Koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp Jana Wątroby Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie. Okolicznościowe kazanie O. Eustachy Rakoczy – paulin z Jasnej Góry. Po kazaniu swoje ślubowanie złożyli Orlęta ZS ze Szkół Podstawowych w Tyczynie, Klęczanach, Woli Piaskowej, Bratkowicach oraz SP 14 Im. Orląt Lwowskich i SP Sióstr Pijarek w Rzeszowie. Rotę przyrzeczenia Orląt ZS odczytała Pani Karolina Kaczorowska małżonka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego.

 IMG 6209

Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali na Plac Farny przed pomnik płk Leopolda Lisa-Kuli, gdzie przyrzeczenie strzeleckie złożyła grupa ok. 300 dziewcząt i chłopców z jednostek Strzeleckich 2021 Rzeszów, 2027 Stalowa Wola, 2035 Leżajsk, 2043 Nowa Dęba, 2051 Sędziszów Młp. Związku Strzeleckiego „ Strzelec” na sztandar Armii Krajowej. Rotę przyrzeczenia odczytał Jan Józef Kasprzyk – Komendant Marszu I Kompanii Kadrowej w asyście Leopolda Kuli – bratanka płk L. Lisa-kuli. Następnie został przeprowadzony Apel Pamięci, a po nim oddana Salwa Honorowa. Strzelcy z JS 2021 Rzeszów zaprezentowali swoje umiejętności, w krótkim pokazie. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Związku Strzeleckiego „ Strzelec” z Podkarpacia. Na powyższą Inaugurację Obchodów100-lecia, przybyła licznie publiczność z miasta Rzeszowa i okolicznych wsi.

 

                                           

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.