Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Centrum Kultury Regionu Koszyckiego zorganizował Wystawę Fotografii pod patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Prace można oglądać w dniach 17- 31 marca 2014 r. w Galerii WDK w Rzeszowie.

 Artyci-IMG 6565

Stowarzyszenie Koszyckich Fotografów K-91 istnieje od 1991 roku i współpracuje z Centrum Kultury Regionu Koszyckiego (Słowacja). Klub ma obecnie 15 członków, którzy biorą aktywny udział w rożnych konkursach, wystawach czy plenerach, zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Każdy artysta ma nieco inne podejście do fotografii, odmienne zainteresowania, co sprawia, że w K-91 spotykają się ze sobą fotografowie krajobrazu, architektury, aktu, portretów martwych natur oraz makrofotografii. Jak to jest przyjęte w innych klubach fotograficznych, członkowie spotykają się regularnie raz w tygodniu, wymieniają doświadczenia oraz omawiają własne fotografie.

 Krzy-IMG 6588

Osoby skupione w Stowarzyszeniu to wykładowcy, członkowie jury, którzy wspólnie działają na rzecz promocji amatorskiego ruchu fotograficznego w Koszycach. Udział w międzynarodowych i krajowych wystawach oraz konkursach fotograficznych został doceniony licznymi nagrodami, m.in.: „FOTOFORUM a STROM, DOPRAVA”, słowacki konkurs oraz wystawa fotografii amatorskiej „AMFO”, a także „ZAGREB SALON” w Chorwacji. SKF K-91 bierze także udział w konkursie „PETZVALOV MAPOVY OKRUH”, w którym prezentują się kluby fotograficzne ze Słowacji, a także w międzynarodowym konkursie klubów fotograficznych z Czech i Słowacji „NEKAZANKA”.

 Jan Zahornacky_z_Koszyc

Od 1996 roku grupa uczestniczy w prestiżowym, międzynarodowym konkursie fotograficznym,, INTERFOTOKLUB VSETIN” organizowanym w Czechach pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP dla fotografów  amatorów i profesjonalistów z całego świata. Spośród wielu nagród, jakie klub już zdobył, najbardziej prestiżową otrzymał podczas tego konkursu w 2000 roku i był to Złoty Medal, wygrywając z 27 klubami fotograficznymi z 15 krajów. Stowarzyszenie jest aktywne w działalność wystawienniczą. Od 2007 roku jego członkowie prezentują swoje prace w centrum handlowym „Optima”, a od 2009 roku także na Wydziale Teologicznym w Koszycach.

 

Ponadto fotoklub wystawiał swoje kolekcje w Czechach( Otrokovice, Porstejov, Ostrava, Cesky Krumlov), Polsce (Krosno, Iwonicz), Rumunii (Oradea), Japonii (Kyoto) i na Słowacji ( Dolny Kubin, Rużomberok, Brekov, Stara Lubovia, Kosice). Członkowie Fotoklubu K-91 od 2006 roku uczestniczyli w dwunastu międzynarodowych plenerach fotograficznych w Kośnie, a w 2009 roku wzięli udział w plenerze na Ukrainie i w Słowacji. Uczestniczyli też w międzynarodowych spotkaniach europejskich fotografów w Oradei ( Rumunia ).

 

Klub jest również zaangażowany w wiele projektów fotograficznych, m.in. „CITY VISIONS” w Graz 1992(Austria) i Międzynarodowe Kreatywne Spotkanie Grup Fotograficznych Euroregionu Karpackiego, Rzeszów 1998 (Polska).

 Adriana Durkacova_z_Koszyc

Obecnie przedstawię Członków Stowarzyszenia Koszyckich Fotografów K-91: Mgr. Bc. Miro Cerny – Prezes stowarzyszenia od początku jego istnienia, Adriana Durkacova, Ing. Maroś Dzoba. Dr Milan Filićko, Ing. Vlado Latta, Śtefan Liptak, Bc. Alica Markova, Edita Megova, Karol Stollman, Norbert Szanyi, Henrieta Sandorova, Igor Śimko. Marek Śtofko, Jan Tkać i Karol Ullmann.

Wspomnę, że na otwarcie wystawy fotograficznej przybyła licznie publiczność, przyszło wielu fotografów i zainteresowanych fotografowaniem – przyrody i robienie zdjęć w życiu codziennym. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich artystów fotografików i zachęcamy do większego zainteresowania się naszym pięknym miastem Rzeszowem. Przyjeżdżajcie zawsze ze swoimi wystawami fotografii i malarstwa.

                              

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.