Warsztaty artystyczne Znaki Pogranicza, po raz czwarty odbyły się w zabytkowym zespole pałacowo parkowym w Hadlach Szklarskich. Wystawa poplenerowa organizowana jest w ramach Karpackich Warsztatów Artystycznych Znaki Pogranicza w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, 10 stycznia o godz. 18. IV Międzynarodowy plener malarski organizowany przez Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki Pogranicze, odbył się w lipcu 2013 roku w zabytkowym zespole pałacowo parkowym w Hadlach Szklarskich w gminie Jawornik Polski. W plenerze wzięło udział wielu wybitnych artyści profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Katowicach i Rzeszowie mi.: Leszek Misiak prof. ASP w Krakowie, Janusz Karbowniczek  prof. ASP w Katowicach, Elżbieta Kuraj – prof. ASP w Katowicach, dr Łukasz Haculak, dr Zdzisław Nitka – pracownik naukowy ASP we Wrocławiu, Mirosława Rochecka – prof. ASP w Toruniu, Kazimierz Rochecki prof.ASP w Toruniu, oraz pracownicy naukowi Wydziału Sztyki Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr. hab. Magdalena Uchman, Marek Haba, Piotr Woroniec, oraz wybitni artyści z Łańcuta, Sanoka i Rzeszowa: Jerzy Szerstobitow, Sylwester Stabryło, Jan Szczepkowski, Iwana Jankowska Kozak, Arkadiusz Andrejkow, Barbara Szal. Porczyńska, Przemysław Pokrywka i wielu innych wybitnych artystów z Polski, Słowacji, Ukrainy i Białorusi w tym: Roman Romanyshyn( Ukraina),  Romana Romanyshyn(Ukraina) Savchenko Sierhiy(Ukraina), Temo Svirely (Gruzja ), David Sharashidze ( Gruzja ), Dymitry Surynovich ( Białoruś), Aleksandr Zabauchyk ( Białoruś), Serhij Malishevski ( Białoruś ).

Prezentowane były również prace artystów Słowackich z Preszowa, Koszyc, Bardejowa i Levoczy: Ludmila Lakoma-Krausowa, Mikula Lovacky, Peter Krupa, Pavol Tarasowić, Renata Tarasović, Aleksander Jazykow.

 IMG 6423

W trakcie plenerów odbywają się wieczorne spotkania towarzyszące im wernisaże, pokazy multimedialne i dyskusje o sztuce prowadzone przez wybitnych artystów w większości wykładowców artystycznych uczelni. Plenery są tylko początkiem działań artystycznych. Powstałe na nich prace są prezentowane na całorocznym cyklu wystaw i w katalogu z wystawy. Wystawy organizowane są w różnych miastach Podkarpacia: Rzeszowie, Łańcucie, Sanoku, Krośnie i za granicą we Lwowie na Ukrainie oraz Preszowie i Bardejowie na Słowacji.

IMG 6433

 

Warto podkreślić ponadregionalny charakter przedsięwzięcia gdyż wokół idei zgromadzono środowiska nie tylko polskie i słowackie lecz także ukraińskie, białoruskie. Spotkanie i wspólne działanie artystów z Polski, Słowacji, Ukrainy i Białorusi pozwala na przenikanie się trendów w sztuce i z odrębności kulturowych tworzą się formy uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich i ponadczasowe, Artyści tworzą symbole i znaki graficzne naszej kultury, pokazują, określają i wartościują, tworzą mody i trendy. Spotkania artystów i wzajemna integracja wpływa bezpośrednio na kulturę w kontekście narodowym i ogólnoludzkim. Ponadto artyści poprzez swoją sztukę promują miejsce. Obrazy Pogórza Karpackiego zapisane na płótnach będą wędrować przez sale wystawowe, muzea Europy i świata.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.