Innowacyjne technologie i tzw. „zielone rozwiązania”, w tym: zrównoważonego, plus energetycznego budownictwa, pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich było przedmiotem zainteresowania podkarpackiej delegacji w Szwecji.

W dniach 14-16 kwietnia marszałek Władysław Ortyl wraz z grupą ekspertów  uczestniczył w wizycie studyjnej w Regionie Skania na południu Szwecji. W nowopowstającej, nowoczesnej  dzielnicy Hyllie, w mieście Malmo odbyło się spotkanie z grupą specjalistów odpowiedzialnych za projektowanie i realizację tej inwestycji.  Hylie jest częścią Malmo posiadającą bardzo nowoczesne rozwiązania w budownictwie oraz racjonalnym, zrównoważonym wykorzystaniu energii.

Marszaek-p zdjcie_21

Kolejnym etapem wizyty było „Malmo Live”. Olbrzymi kompleks obejmujący hotel, centrum kongresowe, salę koncertową, biura oraz budynki mieszkalne. Większość obiektów posiada najwyższe certyfikaty przyznawane ekologicznym budynkom: LEED Platinium oraz LEED Gold. Kompleks uzyskał wsparcie z 7 Projektu Ramowego w obszarze zrównoważonego rozwoju.

15 kwietnia miało miejsce spotkanie w Inkubatorze Technologicznym Krinova. To przykład zaawansowanego inkubatora technologicznego działającego w branżach: żywnościowej, środowiskowej i zdrowotnej.

Członkowie delegacji mieli również okazję zapoznać się z projektami światowej klasy infrastruktury badawczej. Odwiedzono centrum badań i rozwoju Max IV (inwestycja w końcowej fazie realizacji) oraz międzynarodowe centrum badawczo-rozwojowe ESS  Skandynawia, którego faza inwestycyjna rozpocznie się w czerwcu 2014 roku. ESS to projekt o charakterze podobnym do projektu ELA-MAT, o którego lokalizację w naszym regionie zabiega powołane do tego celu konsorcjum naukowo-przemysłowe przy wsparciu władz województwa podkarpackiego.

Podczas spotkań z oraz przedstawicielami biznesu, członkowie delegacji mieli wyjątkową okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi praktykami stosowanymi w krajach skandynawskich. Między innymi ze świetnie funkcjonującym w Szwecji partnerstwem publiczno-prywatnym przy realizacji ogromnych publicznych inwestycji. 

„Szwedzka” wizyta studyjna była wydarzeniem bardzo inspirującym i planowane są już kolejne kroki w celu wykorzystania najlepszych szwedzkich doświadczeń w województwie podkarpackim. W tym celu kontynuowane będą bliskie kontakty z organizacjami i osobami ze strony szwedzkiej, które na każdym podkreślały chęć bliskiej współpracy przy realizacji wspólnych projektów.

Marszaek-p zdjcie_17

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach współpracy z Klastrem „Kraina Podkarpacie” i sfinansowana ze środków projektu systemowego wspierającego wdrażanie RSI WP w latach 2007-2014.

Fot. http://www.umwp.podkarpackie.pl/index.php/wspopraca-midzynarodowa/aktualnoci/3171-marszalek-przygladal-sie-szwedzkim-innowacjom

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.