Na placu św. Piotra w Watykanie trwa msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII. Liturgii przewodniczy papież Franciszek. Wraz z nim mszę koncelebruje 7 tysięcy duchownych, w tym kardynałowie, biskupi i księża. Jest wśród nich emerytowany papież Benedykt XVI. Po drodze do ołtarza kilku kardynałów witało się z papieżem-emerytem. Z Benedyktem przywitał się również Franciszek. Kiedy obaj papieże obejmowali się i uśmiechali się do siebie. Na placu słychać było oklaski. 

 

Na zakończenie aktu kanonizacji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podziękował papieżowi Franciszkowi za wpisanie Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych. Wcześniej uroczyste ogłoszenie obu papieży świętymi przyjęto owacją na placu Świętego Piotra i w jego okolicach, gdzie zebrały się setki tysięcy ludzi.

 

Tysiące wiernych dziękuje za kanonizację Jana Pawła II na rynku w jego rodzinnych Wadowicach. Kulminacją uroczystości była poranna msza św., której przewodniczył proboszcz miejscowej bazyliki ks. Stanisław Jaśkowiec. 

Jak podkreślił w homilii przeor wadowickich karmelitów ojciec Benedykt Belgrau kanonizacja przypada w święto Miłosierdzia Bożego, którego Jan Paweł II był apostołem. – Dzisiejszy człowiek jest tak skołatany i zagubiony, że traci nadzieję. Potrzeba mu dobrej nowiny o miłosierdziu. Tego wielkiego dzieła podjął się Jan Paweł II. (…) Poprzez swe pielgrzymowanie szedł z iskrą Bożego miłosierdzia na cały świat – mówił.

Przy ołtarzu wraz z papieżem Franciszkiem są przyjaciele i współpracownicy Jana Pawła II – kardynałowie Stanisław Dziwisz, Angelo Sodano i Giovanni Battista Re. 

 

Pełen plac to co najmniej 250 tysięcy osób. Liczbę tę osiągnięto już kilka godzin temu, wkrótce po otwarciu wejścia na plac. Pierwsi, według relacji mediów, weszli Polacy.

Fot. http://wiadomosci.wp.pl/lbid,7281,title,Kanonizacja-Jana-Pawla-II-i-Jana-XXIII,nazywo.html


Więcej informacji o kanonizacji na: http://wiadomosci.wp.pl/lbid,7281,title,Kanonizacja-Jana-Pawla-II-i-Jana-XXIII,nazywo.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.