Na terenie nieistniejącej wsi Rudka niedaleko Cieszanowa w lubaczowskim uroczystości pod pomnikiem ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii. Bierze w nich udział kilkuset mieszkańców okolicznych miejscowości – wśród nich świadkowie tragicznej historii sprzed 70 lat. 
19 kwietnia 1944 r. wieś okrążyła sotnia UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka ps. „Zalizniak”. Żołnierze przebrani byli w niemieckie mundury. W akcji pacyfikacji  zabili 65 osób, spali domy i zabudowania. Ocaleli tylko nieliczni mieszkańcy – wieś nigdy nie została odbudowana – wróciła tylko jedna wywodząca się z niej rodzina. 

Tragedię upamiętnia krzyż i głaz z tablicą na której wyryto nazwiska ofiar mordu. Jak powiedzieli nam organizatorzy uroczystości , ich zamiarem nie jest rozdrapywanie polsko ukraińskich ran, zwłaszcza teraz gdy Ukraina przeżywa poważny kryzys. Trudno by jednak z tego powodu przemilczeć to, co wciąż żywe jest w pamięci mieszkańców – dodają.
Uroczystości rozpoczęła msza polowa w której wzięła udział m.in. Kompania Honorowa Wojska Polskiego

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.