W Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie w niedzielę 1 czerwca 2014 r. obchodziliśmy wojskowi uroczyste obchody Święta 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej, który był zorganizowany- powstał 6 czerwca 1918 roku w Rzeszowie jak informują kroniki jednostki. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w naszym kościele pod przewodnictwem ks.płk Tomasza Anisiewicza i obecnych księży, którą sprawowali w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 17 Pułku Piechoty ziemi rzeszowskiej. 

W Uroczystościach wzięli udział – trzy poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miejskich Rzeszowa, Związku Strzeleckiego „Strzeleckiego”, 21 Batalionu Dowodzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Weterani, Kombatanci wojenni. 

Ksiądz Proboszcz Anisiewicz w słowie zachęcił kultywowania pamięci o bohaterach i zasłużonych patriotach, którzy wybronili nasze miasto i ziemię Ojczystą. Po Mszy świętej wszyscy uczestnicy udali się pod kościół, gdzie znajdują się tablice upamiętniających poległych żołnierzy 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej, gdzie składano wieńce i wiązanki kwiatów

 

Po odegraniu hymnu państwowego oraz marsze 17 Pułku Piechoty, okolicznościowych wystąpieniach, na koniec odsłuchano utworu „Cisza”. Trzeba wspomnieć, że Pułk ma długą historię istnienia i walki. Ostatnią bitwę stoczył pod Borownicą, gdzie zginęło wielu żołnierzy ze swym dowódcą płk Beniaminem Kotarbą w okrążeniu przez wojska niemieckie dobrze uzbrojone w amunicję- Pułk przestał istnieć.

Musimy pamiętać o tych ważnych dla Pułku datach i żołnierzach, którzy wiernie służyli i oddali życie za Ojczyznę, by ich krew przelana za Ojczyznę nie poszła na marne.  Cześć ich Pamięci !!!  

                                         

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.