W piątek, 6 czerwca 2014 r., odbyła się uroczystość finałowa Wojewódzkiego Konkursu  „10 lat Polski w Unii Europejskiej – jak zmienia się moje Podkarpacie? organizowanego dla  uczniów z klas IV – VI szkół podstawowych oraz uczniów klas I – III szkół gimnazjalnych. Na Konkurs wpłynęło 133 prace.  Uroczystość  odbyła się w piątek w siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej – w Sali Senatu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Podczas Finału laureaci miejsca I, II i III oraz wyróżnieni zaprezentowali swoje prezentacje konkursowe. Następnie odbyło się wręczenie nagród i dyplomów (lista nagrodzonych poniżej). 3 minuty i maksymalnie 20 slajdów takie były reguły konkursowych prezentacji. Gdy dotyczyły np. Rzeszowa uczniowie przyznają, że trudno było im zmieścić się w tych ramach, bo z aparatami fotograficznymi byli i na lotnisku, i na białym Orliku i przy budowie autostrad i pokazywali nowe miejskie autobusy. Ale na brak unijnych inwestycji do pokazania nie narzekali nawet uczniowie z niewielkiego Borka Starego czy Pruchnika, którzy odebrali wyróżnienia. Dzieci – jak pokazały ich prace – cieszą się z owoców w szkole i nowych pracowni informatycznych. Pokazały, że na przykład w Pruchniku powstał nowy ośrodek zdrowia a w Mielcu Muzeum Fotografii. Taka dokumentacja unijnych inwestycji napłynęła w postaci 133, jak ocenia jury, bardzo profesjonalnych prac. Wygrały najbardziej autorskie. Większości uczestników konkursu ma tyle lat ile Polska jest w Unii i trudno im ocenić jak dużo się zmieniło. Za ich prezentacjami kryje się ponad 6 miliardów złotych unijnego wsparcia, które Podkarpacie dostało w latach 2007-13.

Marcelin Tutka_ze_Szkoy_Podstawowej_nr_4_w_Jarosawiu_udziela_wywiadu

Pierwsze miejsce zajął Marcelin Tutka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu. Drugie miejsce przyznano Szymonowi Szczepanikowi ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie, a trzecie miejsce przypadło w udziale Patrycji Pyzikiewicz, Kondze Sasor i Jakubowi Makuch. Były też wyróżnienia.

Uczniowie z_Gimnazjum_nr_1_w_Ustrzykach_Dolnych_Maria_Koc_Paulina_Plezia_Damian_Buziewicz_wraz_Iwon_Bere

W II kategorii wiekowej: klasy I – III gimnazjum zwyciężyła Katarzyna Cupryś z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych (Maria Koc, Paulina Plezia, Damian Buziewicz), a trzecie uczennice z Zespołu Szkół – Gimnazjum w Lipiu (Ewa Deoniziak, Karolina Kozak). Były też wyróżnienia.

Patronat honorowy  nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Rzeszowa, Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów działający w ramach sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Konkursowi medialnie towarzyszyli: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”,  portal  Nowiny24

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Rzeszowie (www.sp1.rzeszow.pl). Partnerem merytorycznym Konkursu był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, działający pod auspicjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Koordynatorem Konkursu była Iwona Bereś (na zdjęciu), nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie. Nagrody wręczyła Teresa Kunecka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie: http://www.rodm-rzeszow.pl/

Relacja z wręczenia nagród na: https://www.youtube.com/watch?v=5HRHMQ9Ixa0&;feature=youtu.be

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.