Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w Galerii zorganizował w pierwszą rocznicę śmierci Alicji Łątki – Lewandowskiej wystawę malarską ukazując jej wspaniałą twórczość. Alicja- Łątka – Lewandowska – urodziła się w 1953 r. w Rzeszowie. Uprawiała malarstwo, rysunek, rzeźbę i projektowanie graficzne, które nie jest łatwą sztuką. Alicja jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiowała również na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej i prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1979 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. Macieja Urbańca.

 IMG 9089

Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu, BWA w Rzeszowie oraz w zbiorach w kraju i za granicą. Z jej inicjatywy w 2001 r. powstała w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie Kobieca Grupa Plastyczna „Droga”, w której pracach aktywnie uczestniczyła, a kierowała Krystyna Niebudek z WDK. Alicja Łątka-Lewandowska współpracowała z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie.

 

W latach 1996 – 2000 realizowany był Program Promocji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży. Pani Alicja była wspaniała, pracowita i twórczą kobietą, z która rozmawiałem dwukrotnie z prośbą o informacje jak pisać artykuły i ukazując na zdjęciach malarstwo naszych rzeszowskich malarzy i fotografików. Zawsze informacje otrzymywałem na bieżąco, wspaniałe – więcej czytać o malarstwie i na organizowanych wystawach oglądać piękne kolorowe obrazy różnych artystów, tych po Liceum Plastycznym i tych, którzy ukończyli Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie, Warszawie i innych. Alicja zmarła 2 czerwca 2013 r. po ciężkiej chorobie. Cześć jej Pamięci!

IMG 9057

Wystawę można oglądać w galerii Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie w dniach 3 – 12 czerwca 2014 r.                      

                 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.