Jan Grabarz – jest znanym i bardzo aktywnym rzeźbiarzem w pow. Łańcuckim. W dniu 12 października 2012 r. obchodził 25-lecie pracy twórczej. Z tej okazji zorganizowano wystawę prac artysty w Ośrodku Kultury w Czarnej koło Łańcuta, która wzbudziła duże zainteresowanie artystyczne rzeźby Jana Grabarza. Wystawę odwiedziły wycieczki szkolne i osoby prywatne.

 IMG 9488

Prace rzeźbiarskie z krainy wyobraźni Jana Grabarza, oglądaliśmy w Klubie „Turkus” w Wojewódzkim Domu  Kultury w Rzeszowie. Z pasją pracuje, mieszka i tworzy we wsi Pogwizdów. Posiada nowoczesną pracownię w garażu, dobrze wyposażoną w maszyny: tokarkę, szlifierkę i inne urządzenia ułatwiające obróbkę drewna o różnych twardościach, jak: buk, dąb, grab, jodła, brzoza a najlepiej obrabia się lipa.

 IMG 9498

Obróbka drewna na maszynach ułatwia bardzo pracę ręczną rzeźbiarza. Wspomnę, Jan Grabarz wiele razy zdobywał pierwsze miejsca w konkursach. Jego prace poświęcone tematyce ludzi i społeczeństwa są chętnie oglądane. Podobają się, zdobią wiele instytucji, są w prywatnych zbiorach, zwłaszcza figurki świętych. Artysta bierze często udział w kiermaszach rękodzieła artystycznego, promuje region i Polskę poza jej granicami.

 Tematyka prac jest różnorodna, wśród motywów biblijnych są postacie świętych, na przykład św. Marcin, św. Michał Archanioł, szopki na Boże Narodzenie, natura, wśród której żyje – ptaki, zwierzęta, motywy roślinne, ludzi.

 Mówi: – Rzeźbię, bo to lubię: dla siebie i dla przyjemności, i wewnętrznej potrzeby, a wszystko wychodzi z pod mojej ręki i podoba się ludziom, zawsze coś ładniejszego, co cieszy moje oko. Zainteresowanie moje zrodziło się na dobre w wojsku, wśród kolegów, może wśród górali, którzy już częściowo z ojcem coś rzeźbili i pokazali, jak to szybko można coś małego wyrzeźbić, dając myśl twórczości.

 Jan Grabarz lubi rzeźbić obrazy na ścianę, zazwyczaj świętych. Panu Janowi Grabarzowi życzymy dalszych sukcesów artystycznych w coraz piękniejszych dziełach artystycznych tworzonych złotą rączką artysty!

 

                          

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.