Aleksy Lutin – znakomity artysta fotografik, urodził się w 1940 roku w Gatczinie koło Petersburga. Po wojnie trafił wraz z rodziną do Lwowa i z tym miastem związał się na stale. Zamiłowanie i talent do fotografii odziedziczył po swoim ojcu. Sztuka ta towarzyszyła mu od dziecka, pierwsze samodzielne zdjęcia wykonał mając 10 lat.
 IMG 9631
Niezwykła jest wyobraźnia artysty, który w swoich pracach tworzy surrealistyczny obraz świata pełen tajemniczości, niedomówień, przedziwnych sytuacji, metafor, poetyki, bajkowości i teatralnych gestów. Lutin jest mistrzem reżyserii fotografii i operowania światłem. Jest też doskonałym scenografem, jego fotografie są pełne symbolicznych rekwizytów.
 IMG 9645
Ale też nie powinno to dziwić, gdyż artysta jest związany z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie i od 40 lat dokumentuje życie teatru, żyje teatrem i w teatrze. Artysta bardzo mocno jest związany z kulturą polską. Współpracuje na stale nie tylko z Polskim Teatrem we Lwowie, ale również z redakcją Lwowskich Spotkań, jest członkiem Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Własna Strzecha”, a także ogromnym przyjacielem polskości we Lwowie. Za swoje zasługi otrzymał honorowe odznaczenie „ Zasługi dla Kultury Polskiej”. Na otwarcie wystawy przybyło wiele osób zainteresowanych pięknymi fotogramami i była łączność z Artystą we Lwowie za pośrednictwem Internetu z tabletem, przez który można było rozmawiać i widzieć się, gdyż artysta jest chory i przysłał swoich przedstawicieli na otwarcie wystawy. Pozdrawiamy serdecznie Pana Aleksego i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia do zobaczenia we Lwowie.
IMG 9634
                              

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.