Afera taśmowa to obecnie najgorętszy temat nie tylko w polskiej, ale i światowej prasie. Media, od Niemiec przez Wielką Brytanię po Stany Zjednoczone, bacznie obserwują dalsze posunięcia polskiego rządu.

Niemiecka prasa o polskich nagraniach


Niemiecka prasa („Sueddeutsche Zeitung”) bardzo drobiazgowo opisuje podsłuchane rozmowy, a także prezentuje wypowiedzi polityków opozycji, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, który domaga się natychmiastowej dymisji rządu Donalda Tuska. „Sueddeutsche Zeitung” przedstawił również opinię eksperta do spraw bezpieczeństwa, według którego za całą sprawę z taśmami odpowiedzialny jest rosyjski wywiad. Inny niemiecki dziennik „Die Welt” skupia się na temacie przeprowadzenia wcześniejszych wyborów w Polsce, zaznaczając, że prezydent Bronisław Komorowski w pełni popiera ten pomysł: „Prezydent ubolewa z powodu hipokryzji polityków w całej aferze i twierdzi, że tak nie może być dalej, i nawołuje do przejęcia odpowiedzialności za Polskę i jej interesy” – pisze Die Welt.

Amerykanie oburzeni wypowiedzią Sikorskiego


Amerykańskie media najbardziej zainteresowane są oczywiściewypowiedzią Radosława Sikorskiego, na temat „nic niewartego sojuszu polsko-amerykańskiego”, a także wyrażają swoje zbulwersowanie wobec wulgarnego języka ministra w stosunku do Amerykanów. Natomiast „New Yourk Times” bierze pod lupę użyte przez Sikorskiego określenie „murzyńskość” i ostrzega, że przez tak nierozważne manewrowanie słowem, relacje polsko-amerykańskie mogą ulec ochłodzeniu, jednocześnie wyraża nadzieję na rychłe przeprosiny.

Gazety brytyjskie na temat imigrantów


Brytyjskie gazety również obszernie rozpisują się na temat rozmowy Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim i zgodnie uważają, iż„szef polskiej dyplomacji zwrócił się przeciwko Davidowi Cameronowi”. „Guardian” napisał, iż polski minister w swojej wypowiedzi wykpił „głupią propagandę” Camerona dotyczącą zabrania zapomogi rodzinnej imigrantom. Umieścił także oświadczenie brytyjskiego premiera, który zaznaczył, że nie przestanie dbać o interesy swojego kraju, oraz że nie porzuci walki z „nadużywaniem” przez cudzoziemców swobodnego ich przepływu do Unii Europejskiej. Według „Daily Mail” Sikorski powinien być sojusznikiem Camerona, gdyż mają oni ze sobą wiele wspólnego, na przykład łączy ich podziw do tej samej kobiety – byłej premier Margaret Thatcher, obaj należeli do ekskluzywnego Bullington Club.

Oczywiście Rosja nie mogła przejść obojętnie obok polskiego skandalu taśmowego, dlatego też „Rossijskaja Gazieta”wymyśliła, że za ów skandal opozycja oskarży „Rosjan albo Marsjan” (cóż za wyszukane poczucie humoru). Nie mogło zabraknąć też wzmianki o głębokiej porażce rządu i nieuniknionych przedwczesnych wyborach.

Artykuł ukazał się na http://www.twojaeuropa.pl/4572/afera-tasmowa-swiatowe-media-o-wypowiedziach-polskich-politykow?utm_source=auto-newsletter&;utm_medium=e-mail&utm_campaign=uzytkownicy

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.