Festiwal Kultury Pogranicza w Gorajcu (gmina Cieszanów) z każdym rokiem staje się coraz bardziej  różnorodny. Co czeka nas w tym roku? Czwarta oficjalna edycja Folkowiska rusza w piątek, 11 lipca, a wszystkich jego atrakcji nie sposób wymienić jednym tchem. O taką masę różnorodnych pomysłów i spotkań kulturalnych trudno poza Roztoczem! Oprócz muzyki będą filmy, rajdy, opowieści, dyskusje, spotkania z niespotykanymi nigdzie indziej osobistościami, spektakl teatralny, gry terenowe i warsztaty.

 – Będzie można nauczyć się gry na digeridoo, wspólnie powymyślać ludowe przyśpiewki, a podczas warsztatów biograficznych dowiedzieć się, jak odnajdować opowieści z przeszłości -mówi Maciej Piotrowski, szef Stowarzyszenia Folkowisko. – Pierwszego dnia Festiwalu na ścianie Chutoru Gorajec zostanie odsłonięty największy wiejski mural, którego autorka najpierw o nim opowie, a później wszystkich chętnych nauczy malowania po ścianach. W naszej wsi po raz pierwszy pojawi się też teatr z prawdziwego zdarzenia – grupa „Opowieści z walizki” pokaże spektakl oparty na motywach cygańskich bajek. Na tegorocznym festiwalu będą rządziły baby, choć na jego dwóch scenach pojawią się nie tylko kobiety. Oprócz kobiecych zespołów Same Suki, Strojone i Niespodzianka ze wsi Krowica Sama wystąpi Kuba Blokesz, Blokowioska i lwowska kapela Joryj Kłoc. Pozostanie więc dużo przestrzeni dla prawdziwych chłopów. Folkowisko potrwa od 11 do 13 lipca.

CO, JAK, I KIEDY?

Spotkanie z nowopoznanymi ludźmi i starymi przyjaciółmi dobrze jest zacząć od opowieści, dlatego w piątek, w pierwszy dzień festiwalu, zaczniemy od podróżniczych historii. Otwarta zostanie wystawa fotografii „Wszystkie Baby Świata”, a gwiazdą wieczoru będzie formacja Same Suki. Jej członkinie wykorzystują staropolski instrument smyczkowy – sukę biłgorajską i ludowe melodie ze współczesnymi tekstami. Po nich na dużą scenę wyjdzie Koromysło czyli prawdziwa folk-maszyna ze Szczebrzeszyna.

W sobotę rano będzie można wziąć udział w rajdzie ekstremalnym z przeszkodami, a około południa z Chutoru Gorajec wyruszy rajd samochodowy po miejscach związanych ze słynnymi kobietami Roztocza. W ciągu dnia będzie można zobaczyć również pokazy babskich filmów i podyskutować z ich autorkami. Ciekawi będą mogli wyżyć się na wiórowych płytach, malując razem z Justyną Posiecz-Polkowską, współautorką gorajeckiego muralu. Dzieło zostanie odsłonięte podczas festiwalu.

IMGP3412

Debata o wkładzie kobiet w działalność społeczną i kulturalną zamknie cykl dyskusji organizowanych w ramach akcji „Kultura jest Babą”, a podczas sobotniego Wieczoru Opowiadaczy będzie można usłyszeć Dziadka Olka – ponad osiemdziesięsioletniego bajarza ze wsi Przytyki i Olgę Solarz, która opowie o wiejskiej magii. Tymczasem na dużą scenę wejdą prawdziwi chłopi zagrają dla prawdziwych bab! Młoda folkowa kapela Hadra z Kolbuszowej inspiruje się muzyką z Puszczy Sandomierskiej i okolic. Joryj Kłoc ze Lwowa to grupa na nowo interpretująca dawne pieśni lirników i kobziarzy ukraińskich. W sobotni wieczór zapowiada się dużo dobrego testosteronu!

W niedzielny poranek najmłodsi będą mogli wybrać się na Rajd z Zielarzem. Poprowadzi go bajarz, znawca przyrody i wspaniały przewodnik – Zbigniew Bliziński. Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka też spływ kajakowy rzeką Tanew, a po południu chętni będą mogli wziąć udział w jedynej w Polsce grze wiejskiej. W gorajeckiej świątyni będzie można posłuchać koncertu pieśni cerkiewnej, uczestników festiwalu czeka też spektakl „O człowieku, który zwał się Nic” w wykonaniu cygańskiej trupy teatralnej. Wieczorem z koncertem „Babę zesłał Bóg” wystąpi bard Kuba Blokesz. Wyśpiewa wiersze o kobietach, dla kobiet i napisane przez kobiety. Wyjątkową atrakcją będzie koncert „Babskie granie”.

Wspólnie wystąpią zespoły Strojone (Kraków), Blokowioska (Katowice), Niespodzianka (Krowica Sama) i Hudacy (Kolbuszowa). Specjalnie na Folkowisko artyści przygotowali piosenki w wiejsko-miejskich duetach.

– Dzięki temu powstanie nowa jakość i niepowtarzalna możliwość usłyszenia kooperacji muzycznych, których nie spotkacie nigdzie indziej – mówi dyrektor festiwalu Marcin Piotrowski.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie: http://www.folkowisko.pl/program/

Fot. http://www.folkowisko.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.