W Rzeszowie dobiega końca XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2014. Wczoraj odbył się koncert „FOLKLOR NARODÓW ŚWIATA”, a dziś Koncert Galowy i zakończenie imprezy.

Kompozycje Wojciecha Kilara i polskie tańce narodowe i regionalne znajdą się w programie Koncertu Galowego, który dziś wieczorem zakończy XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

W tym roku koncert galowy odbędzie się pod hasłem „Wierni Rzeszowowi”. W związku z tym w jego trakcie zabrzmią m.in. utwory skomponowane przez Wojciecha Kilara, który krótko po wojnie mieszkał w Rzeszowie i ma też honorowe obywatelstwo tego miasta.

IMG 0739

Jak poinformowała Alina Kościółek-Rusin z grupy choreografów festiwalowych kompozycje Wojciecha Kilara ujmą w klamrę cały koncert galowy.

Koncert otworzy „Polonez” Kilara znany z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. W finale wszystkie zespoły wspólnie zatańczą walca Kilara z filmu „Trędowata” Jerzego Hoffmana. Walca rozpocznie zespół Wilia z Wilna, który jako ostatni będzie na scenie.

Część tancerzy Wilii wystąpi w historycznych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego, a część we współczesnych strojach: panie w sukniach balowych, panowie w smokingach – poinformowała Kościółek-Rusin.

W programie koncertu galowego znajdą się najcenniejsze pozycje z repertuarów zespołów polonijnych. Publiczność zgromadzona w rzeszowskiej Hali na Podpromiu będzie mogła obejrzeć w ich wykonaniu tańce rzeszowskie, spiskie, kaszubskie, łowickie, krakowskie. Będą też tańce narodowe, w tym – obok poloneza – mazur, kujawiaki, oberki.

IMG 0352

Koncert Galowy – obok korowodu rozpoczynającego festiwal i koncertu „Folklor narodów świata” (w poprzednich festiwalach nosił nazwę „Koncert krajów zamieszkania”) – cieszy się największym zainteresowaniem widowni.

Zdaniem dyr. programowego imprezy Lesława Waisa festiwal należy do największych tego typu imprez na świecie i ma szczególne znaczenie dla Polonii. – Folklor bowiem jest dla Polonii i Polaków z zagranicy – jak sami o tym mówią – istotnym znakiem tożsamości, ważnym elementem emocjonalnego wiązania ich z historią i kulturą kraju pochodzenia, symbolem więzi z własnym narodem i regionalną tradycją – powiedział dyrektor Lesław Wais. W jego opinii Rzeszów wyrósł na jedyne na świecie centrum polonijnego ruchu folklorystycznego. – To ogromnie ważne, ponieważ folklor wciąga dzieci i młodzież, mieszkającą za granicą, w krąg kultury polskiej – dodał.

W tegorocznym festiwalu, zainaugurowanym w piątkowy wieczór korowodem uczestników na ulicach miasta, wzięło udział około tysiąca tancerzy z 37 zespołów, reprezentujących Polonię z 14 krajów świata.

Tradycyjnie najliczniej reprezentowana była Kanada, z której do Rzeszowa przyjechało 9 zespołów, oraz USA, które reprezentowało 8 grup. Cztery grupy przybyły z Wielkiej Brytanii. Zza wschodniej granicy na festiwal przyjechało 8 zespołów z: Rosji, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Polskę odwiedziły także zespoły z Rumunii, Czech, Niemiec, Szwecji, Brazylii oraz Szwajcarii.

Festiwale są organizowane w Rzeszowie co trzy lata, zawsze w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Pierwsze spotkanie Polonii odbyło się 45 lat temu, w 1969 roku. Uczestniczyło w nim 13 zespołów. Polonusi zza wschodniej granicy wzięli udział w imprezie dopiero w VIII edycji, w 1989 roku.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstw Spraw Zagranicznych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o XVI Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2014 na: http://wiadomosci.onet.pl/rzeszow/kompozycje-wojciecha-kilara-zakoncza-16-festiwal-polonijny-w-rzeszowie/2ve5p oraz na: http://wspolnota-polska.org.pl/imprezy/,3.html

Fot. Mieczysław Kowal

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.