W dniu 14 września 2014 r. odbyła się uroczystość wojskowa w Birczy, w której brała udział Orkiestra Dęta przy OSP w Medyce. Orkiestra koncertowała w tym roku z okazji rocznicy walk obronnych w Borownicy (pow. przemyski).
Orkiestra Dęta w Medyce powstała w roku 1926 założycielami byli: ówczesny proboszcz ks. Szymon Korpak, Berger Wiktor, Zych Franciszek i Zych Antoni. Pierwszym Kapelmistrzem został pan Gnypel Józef który był z pochodzenia Czechem. funkcję to pełnił do roku 1932. Po zmianach personalnych kierownictwo objął pan Wojnarowicz Jan , natomiast kapelmistrzem został pan Piotr Kędzierski. Orkiestra ta funkcjonowała do roku 1940 kiedy to NKWD skonfiskowała wszystkie instrumenty, aresztując niektórych z jej działaczy min. Ks. Szymona Korpaka. Od roku 1947 pod kierownictwem min. pana Skolarczyk Grzegorza rozpoczęto starania o wznowienie działalności orkiestry. W tym celu przeprowadzono zbiórkę pieniędzy w takich miejscowościach jak Orły, Orzechowce, Żurawica, Buszkowice Buszkowiczki, Wyszatyce, Torki, Leszno i Przemyśl. Dzięki tej zbiórce udało się zakupić 17 nowych instrumentów i w roku 1952 orkiestra wznowiła działalność. Kierownikiem został pan Skolarczyk Grzegorz natomiast kapelmistrzem pan Piotr Kędzierski. W trakcie swojej działalności na wskutek nieporozumień i w związku z powstaniem Kolejowej Orkiestry Dętej w Przemyślu, skład Orkiestry Dętej w Medyce, zmieniał się kilkakrotnie. Kolejnymi kierownikami zostali paniowie: Zych Bronisław, Skolarczyk Grzegorz Wojnarowicz Stanisław a obecnie pan Wilk Władysław, natomiast kolejnymi kapelmistrzami byli: Piotr Kędzierski, Zych Bronisław, Stanisław Górniak, Baryła Zenon, a obecnie Pętkowski Stefan. Przełomowym momentem mającym znaczenie dla rozwoju orkiestry było objęcie w roku 1979 funkcji kapelmistrza przez wspomnianego Zenona Baryłę, który stał na czele tej orkiestry 28 lat. Zmarł 04 kwietnia 2006 roku. Siedzibą orkiestry było przez długie lata jedno z pomieszczeń Spółdzielczego Banku w Medyce, potem przez kilka lat próby obywały się w budynku „Starego Ośrodka Zdrowia”(dziś na tym miejscu stoi wspaniała hala sportowa). Ostatecznie w roku 2000 siedzibę orkiestry przeniesiona do nowego Ośrodka Zdrowia adaptując na jej potrzeby kilka pomieszczeń.
Dziś orkiestra bierze również czynny udział w życiu kulturalnym gminy Medyka uświetniając nie tylko uroczystości gminne lecz także i powiatowe. Za swoją działalność na rzecz rozwoju kultury w roku 2009 Orkiestra Dęta w Medyce otrzymała nagrodę finansowa w kwocie 5000 złotych. W ostatnich latach zwyczajem stał się udział Orkiestry w spotkaniach opłatkowych mieszkańców gminy organizowanych przez Wójta p. Iwasieczkę Marka odbywających się w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej im, krola Władysława Jagiełły w Medyce, i odbywających się przy tej okazji Jasełkach wystawianych przez uczniów tejże szkoły.
Leave a Reply