Stefan Michał Żarów, animator kultury i publicysta, wiceprezes Zarządu Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie i członek Zarządu Rady Krajowej RSTK w Warszawie, członek redakcji Mieleckiego Rocznika Literackiego Artefakty. W przeszłości udzielał się w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Sęk oraz współtworzył w 1985r Mielecki Klub Młodych Pisarzy działający w ramach KKMP oraz był członkiem Zarządu Klubu Środowisk Twórczych działającym przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im prof. W. Szafera.

 

Uprawia poezje, debiutował w 1984 wierszem pt. Nokturn, jego wiersze drukowane były w kilkudziesięciu wydawnictwach książkowych, almanachach, albumach w ostatnich latach również we wszystkich almanachach i rocznikach Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo, której jest członkiem. Recenzje i twórczość literacką drukuje w ogólnopolskiej oraz regionalnej prasie społeczno-literackiej: Akant, Własnym Głosem, Semper Fidelis, Poezja dzisiaj, Croscena, Nadwisłocze, Nasz dom Rzeszów, jak również wydawnictwach elektronicznych na portalach poetyckich: poeci eu, poeci polscy, magazyn materiałów literackich i innych. W ostatnich czasie swoją poezję  promował na spotkaniach literackich takich jak: Przemyskie Spotkana Poetów, Poetycki Zaścianek – Stara Drukarnia  – pub galeria w Rzeszowie, Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie, WiMBP w Rzeszowie oraz w 2014r brał udział w VII Festiwalu Poezji Słowiańskiej – przystanek Mielec. W 2012 zaprezentował swoją twórczość w ramach Podkarpackiej Poezji w Rzeszowie, brał również udział  w organizowanych przez Izbę w Złotojesiennych Zbiórkach Poetyckich i Plenerach Literackich. Wiele  jego wierszy zostało przetłumaczonych na język niemiecki i rosyjski,  gdzie od lat 80. ubiegłego wieku w ramach współpracy kulturalnej prezentował swoje utwory. ,,Twórczość ta wymaga od czytelnika dużej wrażliwości estetycznej. Autor potrafi wydobyć urok codziennych, nawet prozaicznych, czynności człowieka, jak np. picie herbaty, wstawanie, ranna toaleta, spacer. Pisze też wiersze o charakterze filozoficznym z pytaniami o sens życia, o to  kim się jest, do czego się zdąża. W poezji jego występuje również refleksja na urokiem określonej chwili czy określonego pejzażu. Wiersze S. M. Żarowa są bardzo sugestywne. Potrafią wywołać  w czytelniku zadumę nad własnym istnieniem i pobudzić do odpowiedzi na intelektualne pytania”/ J. Kawałek – sylwetki twórcze RSTK /.Jego biogram znajduje się w Leksykonie Who is Who w Polsce, Encyklopedii Miasta Mielca oraz Katalogu twórców i animatorów kultury ziemi mieleckiej Pędzlem piórem i pasją. Prywatnie od lat fascynuje go literatura iberoamerykańska w tym szczególni realizm magiczny w twórczości Gabriela Jose de la Concordia Garcii Marqueza.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.