W dniu 16 kwietnia 2015 r. zebraliśmy się koło pomnika przy Klubie Wojskowym 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Licznie przybyli przedstawiciele Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali hołd wszystkim poległym żołnierzom podczas forsowania Nysy Łużyckiej i czasie walk o Łożyce „Ten dzień” 1945 r. według wspomnień świadków, zapisał się, jako jeden z najcięższych, najbardziej tragicznych dni dobiegającej końca II wojny światowej.

Było również zaledwie preludium do morderczych walk o Drezno i Budziszyn, w których II Armia Wojska Polskiego straciła ponad 8 tys. żołnierzy.

IMG 6167

Uroczystości odbyły się w 70 rocznicę tych walk, wydarzeń, przy Obelisku poświęconym 50 rocznicy czynu bojowego 9 i 10 Dywizji Piechoty zlokalizowanym w Rzeszowie w rejonie Klubu Wojskowego przy ul. Dąbrowskiego 22. Uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 21 batalion dowodzenia prowadził kol. Józef Mroczka – Prezes Zarządu Wojewódzkiego naszej organizacji.

IMG 6204

Rys historyczny krwawych wydarzeń związanych z tą bitwą oraz własne, przykre wspomnienia przedstawił płk w stanie spoczynku Jan Nowakiewicz, który bezpośrednio uczestniczył w tych walkach. Po ataku intensywnym katiusz na stronę hitlerowską, wydawało się, że atak z broni ciężkiej pozwoli pokonać rzekę, jak się okazało Niemcy powitali naszych żołnierzy ścianą ognia z karabinów maszynowych, wielu żołnierzy rannych utonęło w rzece i jak się okazało, że jest druga odnoga tej rzeki, również głęboka a za nią okopy walczących Niemców i umocnienia minowe również nie do zdobycia.

Po stronie wojsk radzieckich, była kładka, która pomogła dostać się na teren wroga i w zaciętej walce uzyskać drogę 60 km do Berlina. W Berlinie żołnierze walczyli o każdy dom – ulicę i miejsce w mieście. Podczas wycieczki do Berlina, zobaczyliśmy miejsca zaciętych walk w mieście.

IMG 6202

U nas w czasie prowadzonej uroczystości z ceremoniałem wojskowym odegrano sygnał „Słuchajcie wszyscy” oraz Hymn Państwowy, również, odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową i hasłem „ Wojska Polskiego”. W końcowej części pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Uroczystość zakończono wykonaniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Zdjęcia ukazują przebieg uroczystości.

Wspomnę, że w naszym Klubie Wojskowym w tym czasie odbyło się szkolenie sanitariuszek PCK, które rekrutowały się ze szkół ponad podstawowych. Można je oglądnąć w Internecie: www.gazetaparlamentarna.pl, w goglach! 

                       

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.