W Równem na Ukrainie otwarto Centrum Języka i Kultury Polskiej. W uroczystości  uczestniczyła Pani Konsul Generalna RP w Łucku Beata Brzywczy i Pani Konsul Dorota Dmuchowska. Z wykładami dla słuchaczy Centrum gościli wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu: prof. PWSW dr hab. Jan Malczewski, dr Agnieszka Gocal i dr Adam Kulczycki. Przeprowadzili oni zajęcia z języka polskiego,  historii i socjologii.

 

Centrum Języka i Kultury Polskiej w Równem zajmuje się nauczaniem języka, kultury i historii Polski, przygotowaniem młodzieży do podęcia studiów w Polsce, udziałem w różnych konkursach i projektach na terenie Polski i Ukrainy, międzynarodowymi szkoleniami edukacyjnymi (warsztaty, konferencje, seminaria), przygotowaniami  do uzyskania Karty Polaka.

– Naszym celem jest nauka języka, kultury i historii Polski poprzez programy i projekty przygotowane przez polskich kolegów oraz wymiana doświadczeń – informuje Anna Bałtarowicz, prezes Centrum Języka i Kultury Polskiej w Równem.

Oficjalnie stowarzyszenie zostało zarejestrowane 24 lutego 2015 roku (adres: ul. Wydumka 26), lecz uroczyste otwarcie odbyło się 16 maja 2015. Już są wprowadzone kursy z nauczania języka polskiego (grupa dzieci w wieku 10 – 12 lat, grupa dzieci w wieku 13 – 15 lat, grupa osób dorosłych przygotowywanie do egzaminu na Kartę Polaka).

– W terminie 29 kwietnia do 5 maja mieliśmy wyjazd na kurs językowo-kulturalny grupy dzieci i dorosłych do Przemyśla (21 osób), zorganizowany przez Pana mgr Bartłomieja Marczyka z PWSW w Przemyślu. Mamy podpisane dwie umowy o współpracy ze szkołą nr 10 w Równem oraz z gimnazjum w rówieńskiem regionie. Z placówkami bardzo mocno współpracujemy – dodaje Anna Bałtarowicz, prezes Centrum Języka i Kultury Polskiej w Równem.

IMG 0291

W dniu 18 maja 2015 w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Równem gościła Pani Konsul Generalna RP Łucku Beata Brzywczy i Pani Konsul Dorota Dmuchowska. 

img 1118

Z wykładami dla słuchaczy Centrum gościli wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu: prof. PWSW dr hab. Jan Malczewski, dr Agnieszka Gocal i dr Adam Kulczycki. Przeprowadzili oni zajęcia z języka polskiego,  historii i socjologii.

IMG 0289

Dzieci i młodzież podczas występu w dniu wizyty w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Równem Pani Konsul Generalnej RP Łucku Beaty Brzywczy i Pani Konsul Doroty Dmuchowskiej.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.