Chór Angielski wystąpił z pięknym programem muzyki chóralnej w 24.V.2015 r. w Kościele Farnym w Rzeszowie, przy licznie zebranej – uczestniczącej publiczności, również razem z chórem kameralnym ze Strzyżowa.

W roku 1968 z inicjatywy nauczycielki muzyki- p. Alrene Wainwright powstała niewielka grupa ludzi złączonych zamiłowaniem do muzyki chóralnej. Ta wspólna pasja dała zaczątek dla nowego Stowarzyszenia Chóralnego w Stone. W niedługim czasie, bo zaledwie w ciągu 2 lat, nowo powstały chór wykonywał już utwory Haydna „Stworzenie świata”, Bacha „ Oratorium na Boże Narodzenie” i Haendla Oratorium „Mesjasz”.

W tych wczesnych latach Chór działał dzięki wsparciu społeczności lokalnej, a także finansowemu wsparciu ze strony władz miasta Stone i dystryktu Stafford. Wyjątkową opieką i pomocą chór został otoczony przez Philipa Ravenscrofta lokalnego zawodowego bosa.

Repertuar choru rozwijał się w szerokim zakresie muzyki nie tylko klasycznej, lecz również lżejszej. Koncerty te dały szanse poszczególnym chórzystom na zaprezentowanie swoich talentów i na przestrzeni lat liczni soliści wyłonili się z szeregów Chóru.

Od pierwszych lat istnienia Chór rósł w siłę, nie tylko powiększając liczbę członków, ale także podnosząc swój poziom artystyczny poprzez ciągły rozwój repertuaru inspirowany różnorodnością stylów. Od muzyki sakralnej Renesansu do najbardziej nowoczesnych utworów takich jak „ African Sanctus” David”a Fanshawe”a.

Na szczególną uwagę zasługują wydarzenia kilkudziesięciu występów chóru w różnych miejscowościach kraju angielskim.

W ramach swojej działalności artystycznej chór nawiązał międzynarodowe kontakty m. In. z zespołami z Belgii, Austrii i Republiki Czech, które zaowocowały realizacją wspólnych projektów.

W roku 2004 Chór otrzymał zaproszenie do miasta Bagnacavallo we wschodnich Włoszech w ramach programu rozwijającego stosunki partnerskie pomiędzy miastami UE.

Współpraca ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym rozpoczęła się w 2008 r. od wizyty chórzystów w Polsce, a w niespełna miesiąc później miała miejsce rewizyta w Stone. Od tamtego czasu zawiązało się wiele trwałych znajomości, które są stale podtrzymywane.

                          IMG 7092

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.