25 Jubileuszowe warsztaty i koncerty Międzynarodowej Akademii Chóralnej IN TERRA PAX 2015. DYRYGENCI: Jan Lierman / Niemcy, Felipe Salazar /  Francja i Szymon Wyrzykowski / Polska. Program koncertu 13 pozycji. Koncert odbył się w dużej sali w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Sala wypełniona do ostatniego miejsca przez publiczność miasta Rzeszowa.

Początki Akademii Chóralnej „ in terra pax” sięgają 1991 roku, kiedy to z inicjatywy dyrygentów – Ludwika Guttlera, Wolfganga Ungera, Wernera Pfaffa, Volkera Schmidta-Gertenbacha, Jana Szyrodzkiego i superintendenta Hansa – Petera Hartiga powstała Polsko-Niemiecka Akademia Chóralna „ in terra pax”. Patronat nad nią objęli prezydenci Polski i Niemiec. Długoletnim dyrektorem artystycznym Akademii był prof. Jan Szyrocki.

Polsko – Niemiecka Akademia Chóralna „In terra pax” swoją działalność zainaugurowała 30 czerwca 1991 roku, koncertem rozpoczynającym 26. Międzynarodowy Festiwał Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Akademia w swoich założeniach nawiązywała do inicjatywy Stowarzyszenia Młodzieży Niemieckiej (DJV), realizującej ideę zbliżenia między narodami polskim i niemieckim. „In terra pax”- przygotowując i wystawiając dzieła europejskiej Literatury chóralnej – budowała porozumienie między młodymi ludźmi z Polski i Niemiec.

Młodzi śpiewacy, zaproszeni do realizacji projektu, byli „zwiastunami porozumienia” rozprzestrzenionego przy współudziale wybitnych zespołów i dyrygentów. Z czasem idea zbliżenia tylko  między narodami mieszkającymi po obu stronach Odry, przestała wystarczać. Przez lata krąg uczestników Akademii nieustannie się rozszerzał nie tylko o zespoły z miast niemieckich i polskich, ale również przyjaciół chóralnych z Francji, USA i Słowacji. Biorąc pod uwagę fakt, że organizowane dotychczas warsztaty chóralne cieszyły się i nadal się cieszą ogromnym zainteresowaniem ze strony chórzystów z Polski, Niemiec, ale także i z innych krajów Europy, podjęto decyzję o zakresu i nadaniu Akademii rangi międzynarodowej.

W 2009 roku zmieniono nazwę Akademii z Polsko-Niemieckiej na Międzynarodową Akademię Chóralną „In terra pax”. Spotkania śpiewaków z Polski, Niemiec, Francji i Słowacji dalej mają służyć zadaniu porozumienia między narodami, jako mądrej inwestycji w przyszłość Europy.      W tym roku  odbyła się 25. edycja Akademii.

                          IMG 8320

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.