Zofia Turno – urodziła się w Słupsku. Mieszka w Końskich. Jest  absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz Studium Marketingu i Reklamy w Warszawie. Przez wiele lat projektowała płytki i dekoracje ceramiczne. Zajmuje się grafiką komputerową i fotografią. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych działaniach fotograficznych i plastycznych: „Świętokrzyskie Krajobrazy”, „Art.- Eko”, „Ponidzie”, „Natura i Krajobrazy”, „Podlaski Przełom Bugu”.

Fotografuje: Krajobraz, architekturę i portretuje ludzi. Jest autorką cyklu wystaw fotografii „Wyszukane obrazy”, które prezentowała w Galeriach Kielc, Końskich, Busko-Zdrój i Jeleśni.

Prace wykonane do prezentowanej wystawy „Montaże” są wynikiem uważnej obserwacji i postrzegania natury. Wyszukuje motywy dla niej interesujące, jak drzewa, rośliny, odrapane mury, obdarte tynki, zacieki, przebarwienia na elewacjach budynków. To wszystko potrzebne jest do stworzenia nowych, wcześniej przemyślanych obrazów, które powstają poprzez nakładanie na siebie wielu różnych, poddanych autorskiej obróbce fotografii.

Zofia Turno  w ciągu lat 1995 – 2015 wypracowała 16 pięknych, ważniejszych wystaw zbiorowych w kraju a ostatnią obecnie w Rzeszowie, która podczas otwarcia bardzo wszystkim zebranym się podobała.

Mąż Zofii Wiesław Turno ma również ładną wystawę Fotograficzną. Fotografuje Krajobrazy, architekturę, martwą naturę, sceny rodzajowe. Ulubioną techniką jest guma chromianowa. Jego prace fotograficzne znajdują się w kolekcjach oficjalnych i prywatnych. Reprodukcje fotografii jego autorstwa umieszczone są w wielu katalogach wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz albumach fotograficznych m.in.: „Mistrzowie- Polskiego Pejzażu”, „ Sztuka Ziemi Kieleckiej-Fotografia”, „Końskie na dawnej fotografii”, „Końskie-zarys dziejów”, „Sztuka Fotografii”.

Prace prezentowane na wystawie w Rzeszowie, powstały w latach 1990 – 2015. Ich tematem jest krajobraz i architektura. Wszystkie wykonane są w technice szlachetnej fotografii- gumo grafii. Jest to technika w pełni rękodzielnicza. Papier, roztwór: gumy, dwuchromianu potasu i pigmentu, przygotowuje samodzielnie. Decyduje o czasie ekspozycji i sposobie wydobywania obrazu. Naświetlony w świetle bogatym w ultrafiolet wypłukuje w wodzie, całkowicie pod kontrolą wzroku.

Przy płukaniu wybrane miejsca przeciera pędzlem lub kieruje na nie delikatny strumień. Pozwala na to tworzenie obrazu zgodnie z jego wolą. Do niego także należy dobór pigmentu, decydującego o kolorystyce odbitki. Wielokrotnie ( czasem nawet kilkanaście razy) nakłada warstwy światłoczułe, co sprawia, że możliwe są różne kombinacje barw.

To technika niezwykle pracochłonna. Nad fotografią pracuje często wiele dni, lecz nakład pracy wynagradza piękno otrzymanego obrazu, jego specyficzny nastrój, a także niezwykła powierzchnia o dobrze wyczuwalnej fakturze. Są to prace niepowtarzalne. Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie dwóch identycznych egzemplarzy tego samego obrazu. Wspaniałym Fotografikom Zofii i Wiesławowi Turno – życzymy dalszych sukcesów artystycznych i wielu nowych – wspaniałych wystaw w naszym wspaniałym kraju – Polsce !

IMG 8472

                                  

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.