Po latach restrykcyjnej polityki kontrolującej narodziny, Iran nie tylko zniósł ograniczenia, ale wręcz na różne sposoby zaczął „zmuszać” obywateli do posiadania jak największej liczby dzieci. Plan jest bardzo ambitny – do 2050 roku podwoić liczbę populacji.

Obrazek jest tyleż prosty, co wymowny: oto na łonie natury wycieczkę urządziło sobie dwóch mężczyzn ze swoimi latoroślami. Łączy ich też to, że jako środek lokomocji wybrali rowery. Dzieli – wszystko inne, co wyraźnie odmalowuje się na ich twarzach. Pierwszy, który przez łąkę jedzie tylko z jednym synem, jest wyraźnie smutny, może nawet zatroskany. Drugi, który zdecydowanie go wyprzedził, z piątką dzieci, balonikami i radosnym uśmiechem przyklejonym do twarzy bezproblemowo zmierza ku lepszej przyszłości. 

Ten plakat to tylko jeden ze sposobów, w jaki Teheran chce zrealizować wyartykułowany niedawno przez ajatollaha Alego Chameneja cel: do 2050 roku zwiększyć populację Iranu dwukrotnie, do co najmniej 150 milionów. Powyższy obrazek, opatrzony sloganem: „jedna jaskółka nie czyni wiosny, więcej dzieci – weselsze życie”, nie pozostawia cienia wątpliwości, w jaki sposób Irańczycy mają ów cel zrealizować. 

Iran chce więcej dzieci 

Persja dała światu szachy (choć tu zdania są podzielone, za ojczyznę tej gry uznawane są również Indie albo Chiny), sanskryt, liczydło i służby specjalne (zwane oczami i uszami króla). Bardziej współcześnie natomiast – politykę rodzinną i kontrolę urodzeń. To właśnie za szacha Rezy Pahlawiego, zwłaszcza w okresie jego osobistych, autorytarnych rządów (1953-1979) Iran jako pierwszy kraj na świecie oficjalnie zainteresował się, co obywatele robią w alkowie – a właściwie: jaki jest tego efekt. W całym kraju wyrastały kliniki planowania rodziny, w których Irańczycy mogli zaznajomić się z metodami antykoncepcyjnymi i zdecydować świadomie, kiedy rodzeniu kolejnych dzieci chcą powiedzieć: stop. 

Więcej na: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Iran-do-2050-roku-podwoi-populacje,wid,17770704,wiadomosc.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.