Żandarmeria watykańska zatrzymała i objęła śledztwem dwie osoby podejrzane w sprawie wycieku tajnych dokumentów – podał Watykan. Jedną z tych osób jest była doradczyni papieża. W areszcie pozostał wysoki rangą ksiądz, przedstawiciel Opus Dei. 

Zgodnie z watykańskim kodeksem karnym za rozpowszechnianie poufnych dokumentów grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Najwyższy wymiar ma zastosowanie, jak wyjaśniono, w przypadku materiałów dotyczących podstawowych i dyplomatycznych interesów Stolicy Apostolskiej. 

Komunikat watykańskiego biura prasowego potwierdził tym samym medialne doniesienia o śledztwie prowadzonym w sprawie wycieku tajnych raportów i zapowiedzianej na czwartek publikacji we Włoszech dwóch książek na ich podstawie. Mają zostać w nich ujawnione tajemnice finansów Watykanu i kłopotów, jakie napotkał papież w ich reformowaniu. 

W wydanej nocie poinformowano, że w związku ze śledztwem prowadzonym od kilku miesięcy w sprawie kradzieży i rozpowszechnienia poufnych dokumentów w miniony weekend wezwano na przesłuchanie hiszpańskiego księdza, sekretarza Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej Lucio Angela Vallejo Baldę i młodą włoską ekonomistkę, specjalistkę od PR Francescę Chaouqui, która jako doradca pomagała Franciszkowi w reformie finansów Watykanu i należała, podobnie jak ten duchowny, do specjalnej papieskiej komisji powołanej w tym celu. 

Więcej na: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Zatrzymania-w-Watykanie-w-sprawie-wycieku-tajnych-dokumentow,wid,17948418,wiadomosc.html

Fot. Wikipedia

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.