ALBINA KURAŚ- urodzona 27 kwietnia 1925 roku w Brzezówce. Jest  jedną z niewielu żyjących jeszcze muzykujących artystek ludowych, pamiętających czasy wojenne. Zawsze, gdy sięga pamięcią do domu rodzinnego w Brzezówce i czasów dzieciństwa słyszy brzmienie muzyki ludowej. Wiele tych melodii, przyśpiewek a także obrzędów ludowych, w których uczestniczyła, starała się wiernie utrwalić na kartkach papieru.

Kapela Władysława Kamińskiego z Brzezówki, w której grała Albina Kuraś w latach 1940-60 należała do grona niewielu kapel regionu rzeszowskiego, biorących udział w jednych z pierwszych festiwali w Olsztynie (1948 r,) i Grudziądzu. Godnie prezentowała województwo rzeszowskie na Centralnych Dożynkach w Warszawie (1958 r., 1964 r.).

65 lat_pracy_artystycznej_Kapeli_Rodzinnej_Kurasie_2

Nagrody i wyróżnienia otrzymane w ostatnim pięcioleciu przez Albinę Kuraś – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski ( 2005 r.), srebrny medal „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( 2010 r.), – medal „Order Serca – Matkom Wsi” nadany przez Zarząd Krajowego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych ( 2010 r.) – I miejsce w kategorii „człowiek Kultury” w plebiscycie o zasięgu powiatowym.

65 lat_pracy_artystycznej_Kapeli_Rodzinnej_Kurasie_3

Albina Kuraś – mówi jak ten czas leci: 90 lat minęło jak jeden dzień ! Wnuki i prawnuki – wszyscy uczą się grać na różnych instrumentach w Szkole Muzycznej w Ropczycach, przez to utworzyli Zespół Muzyczny, który sobie dobrze radzi w muzykowaniu, ale już w nowoczesny sposób wyuczony przez nauczycieli Szkoły Muzycznej w Ropczycach. A więc jest dwie kapele młodzieżowa i starszych członków rodziny na czele z Albiną Kuraś – grająca na skrzypcach i pięknie zarazem śpiewającą stare ludowe piosenki.

Kapelom z pięknego miasta Ropczyc a zarazem Pokoleniowej Muzykującej Rodzinie Kurasiów i Przyjaciół w 2015 roku życzymy dalszych – owocnych sukcesów w muzykowaniu i śpiewaniu wspaniałych piosenek – pieśni ludowych!

65 lat_pracy_artystycznej_Kapeli_Rodzinnej_Kurasie_1

                            

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.