Turcja do Rady Bezpieczeństwa ONZ: mieliśmy prawo zestrzelić bombowiec na syryjsko-tureckim pograniczu. Ambasador Turcji przy ONZ Halit Cevik argumentuje, że dwa samoloty były w ciągu 5 minut 10-krotnie ostrzegane, by zmieniły kierunek lotu.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO powiedział po nadzwyczajnym spotkaniu ambasadorów w Brukseli, że sojusznicy solidaryzują się z Turcją i i wspierają jej integralność terytorialną.

Rosyjski sztab generalny podaje, że jeden z pilotów zestrzelonego samolotu został zabity po tym, jak wylądował na spadochronie na terenie północnej Syrii. Zginął też rosyjski żołnierz uczestniczący w akcji poszukiwawczej. Nieznany jest los drugiego pilota.

Syryjska opozycja informuje z kolei o ostrzelaniu jednego z helikopterów, które uczestniczyły w akcji poszukiwawczej pilotów Su-24. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka wyjaśnia, że helikopter został zmuszony do awaryjnego lądowania, a 10 osób, które były na pokładzie ewakuowano. Rebelianci opublikowali z kolei nagranie, na którym widać moment zniszczenia maszyny.

– Atak na Su-24 będzie mieć tragiczne konsekwencje dla stosunków turecko-rosyjskich – stwierdził Władimir Putin, odnosząc się do zestrzelenia rosyjskiego samolotu przez tureckie F-16.

Rosyjski bombowiec Su24 został zestrzelony nad Turcją. Według źródeł w Ankarze, maszyna naruszyła turecką przestrzeń powietrzną. Na dowód turecka armia ujawniła radarowy zapis przelotu zestrzelonej maszyny.

Ministerstwo Obrony Rosji, które przyznało, że straciło maszynę nad terytorium Syrii przekonuje, że tak zwane „obiektywne środki kontroli lotu” nie wskazują, aby samolot wleciał w turecką przestrzeń powietrzną.

Więcej na: http://wiadomosci.wp.pl/lbid,10442,title,Turecka-armia-ujawnia-zapis-radarowy-przelotu-zestrzelonego-Su-24,nazywo.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.