Święto Trzech Króli kończy trwający od Wigilii cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach europejskich. Niezwykle egzotyczna, żywa i radosna parada Trzech Króli, w dniu 6 stycznia, przemierza ulicami Rzeszowa od 2013 roku, kiedy to nasze miasto dołączyło do grona 68 innych w Polsce. Głównym Organizatorem Orszaku jest Fundacja Akademia Szczęśliwej Rodziny, a współorganizatorem Urząd Miasta Rzeszowa. Patronat nad imprezą objęli: Jego Ekscelencja Biskup Jan Wątroba, Prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc i Marszałek Województwa Podkarpackiego. Galerię fotografii z parady Trzech Króli w Rzeszowie można oglądać w Galerii Fotografii przy ul. 3 Maja od 7 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r.

fot Irena_Galuszka_7

Barwny orszak, którego bohaterami są  Kacper, Melchior i Baltazar symbole trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki, prowadzi mieszkańców Rzeszowa przez jego centrum. Na trasie przemarszu, w specjalnie wybudowanych mansjonach – odgrywane są sceny tematyczne nawiązujące do wydarzeń Ewangelii.

fot Irena_Galuszka_9

Żywa inscenizacja Szopki Betlejemskiej wraz ze Świętą Rodziną – usytuowana przy Ratuszu – jest punktem odniesienia corocznej parady. Tutaj zmierzają wszyscy, by wspólnie odśpiewać kolędy. Wielotysięczny chór tworzy wyjątkowy nastrój; pełen młodości, a zarazem refleksji i zadumy. Jest to bowiem jedna z najbardziej pielęgnowanych tradycji w naszym kraju.

fot Irena_Galuszka_10

Aktorami tworzącymi trzon Orszaku są dzieci i młodzież rzeszowskich szkół, w tym szczególną aktywność wykazują inicjatorzy czyli uczniowie z Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek. Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sióstr Pijarek.

W organizacji orszaku wzięli udział również przedstawiciele: Związku Strzeleckiego Strzelec, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Ludowego Klubu Jeździeckiego „Zabajka” , Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, Centrum Ratownictwa Medycznego.

Gimnazjum nr 8 jako organizator XX jubileuszowego Konkursu Szopek, zadbało o artystyczną oprawę Rynku. Mieszkańcy Rzeszowa mogli  obejrzeć blisko 500 eksponatów małych arcydzieł wykonanych przez dzieci i pomocy Babci – dziadka oraz rodziców z całego województwa podkarpackiego.

Orszak Trzech Króli to największe jasełka uliczne, podczas których tysiące obcych sobie ludzi łączy serdeczna więź i poczucie jedności we wspólnym dziele.

Kolorowy Orszak Trzech Króli i radosny, pełen kolędowego śpiewu tłum na ulicach Rzeszowa staje się już stałym elementem obchodów święta Objawienia Pańskiego!

Fot. Irena Gałuszka

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.