Na życzenie Ojca Świętego Franciszka wtorkowe uroczystości inauguracji Roku Miłosierdzia w Watykanie odbędą się przy ikonie z Jarosławia!

Jak mówi proboszcz greckokatolickiej parafii w Jarosławiu ks. Krzysztof Błażejewski, papież Franciszek poprosił o to, by słynąca łaskami ikona Matki Bożej „Bram Miłosierdzia” z Jarosławia była obecna podczas uroczystości po tym, jak kaznodzieja domu papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa otrzymał kopię obrazu od zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego arcybiskupa Światosława Szewczuka.

– To wielkie wyróżnienie dla naszej wspólnoty jarosławskiej, dla całego dla Kościoła greckokatolickiego w Polsce i dla Podkarpacia – mówi ks. Krzysztof Błażejewski. Podkreśla, że takie wyróżnienie ma szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, w sytuacji, która obecnie panuje na Ukrainie. Ikona Matki Bożej „Brama Miłosierdzia” (Myłoserdia Dweri) formalnie jest własnością Muzeum w Jarosławiu.

Jak mówi starszy kustosz Krystyna Kieferling, początkowo prawdopodobnie znajdowała się ona w cerkwi na terenie dzisiejszego parku Czesławy „Baśki” Puzon, która zachowała się we fragmencie. Dopiero później przeniesiono ją do cerkwi przy ul. Sobieskiego. Po wojnie cerkiew była plądrowana, ale po interwencji mieszkańców milicja przekazała ikonę wraz z innymi cennymi przedmiotami jarosławskiemu muzeum. Obraz został poddany konserwacji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku został , na prośbę biskupa greckokatolickiego, wypożyczony jarosławskiej wspólnocie i trafił do bocznego ołtarza cerkwi w Jarosławiu. Ikona jest otaczana kultem i uważana za cudowną. W 1996 roku została koronowana przez leagta papieża Jana Pawła II kard. Achille Silvestriniego.

Do Watykanu ikona pojechała w towarzystwie 10 osób, w tym 6 ochroniarzy. Już we wtorek, 8 grudnia Matka Boża „Brama Miłosierdzia” z Jarosławia będzie brała udział w inauguracji Roku Miłosierdzia na placu Świętego Piotra. po uroczystościach powróci do Jarosławia. 

Więcej na: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/jaroslaw/art/9159152,papiez-franciszek-bedzie-sie-modlil-przy-ikonie-z-jaroslawia,id,t.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.