W dniach 5-6 grudnia 2015 r. w Klubie  „Bochema” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbyły się 34 Spotkania Cymbalistów. Coroczne „Spotkania Cymbalistów” to unikatowy konkurs organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie od ponad 30 lat. Konkurs ma unikalny w skali kraju charakter. Ocala od zapomnienia sztukę gry na cymbałach – tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie.

IMG 3173

Niezwykle istotne jest stworzenie ludowym muzykom możliwości do zaprezentowania sztuki gry oraz integracja i wymiana doświadczeń uczestników konkursu. 5 grudnia 2015 r. ( sobota) o godz. 10:00 w Klubie „Bochema” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbyły się prezentacje konkursowe solistów-cymbalistów. Dodatkowo uczestnicy zaprezentowali jeden utwór muzyki popularnej.


IMG 3180

Działanie to przyczyniło się do zaprezentowania cymbałów, nie tylko jako archaicznego instrumentu, ale pozwoli odkryć go na nowo w nowoczesnych aranżacjach. W rezultacie ten magiczny instrument zostanie przybliżony szerszej grupie odbiorców.

6 grudnia 2015 r. (niedziela) od godz. 10.00 również w Klubie „Bochema” Wojewódzkiego Domu kultury w Rzeszowie odbyła się prezentacja konkursowa kapel które w swoim składzie mają cymbały.

W tym roku zaprezentowało się około 22 solistów –cymbalistów oraz około 11 kapel z trzech województw podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

IMG 3209

Spotkania Cymbalistów są imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupiającą liczne grono uczestników i odbiorców, Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez muzykę jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru.

Patronat nad Konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego. Spotkanie Cymbalistów i ich koncert przysporzył dużo zadowolenia grającym na  cymbałach i Kapeli oraz licznie zebranej publiczności. Cymbalistom i członkom kapel – życzymy dalszych sukcesów  w muzykowaniu na naszej Polskiej wsi !

                  

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.