Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zorganizował wystawę fotograficzną odbudowy powojennego miasta Jasła w woj. podkarpackim, które w czasie bitwy w II wojnie światowej zostało całkowicie zniszczone podczas ataku, pociskami z katiusz podczas ofensywy przez wojska rosyjskie. Było to o świcie po pogodnej nocy. Kilka katiusz otrzymało rozkaz do ataku na pozycje niemieckie w mieście Jasło. Odezwały się wszystkie działa niemieckie, uderzając w te katiusze swoimi celnymi pociskami, widać że Niemcy wiedzieli kiedy nastąpi atak rosyjski i byli przygotowani do intensywnej walki.

Niemcy mieli okopy poza miastem, a schroniska były wbudowane w górkach – wzniesieniach, gdzie pociski nieprzyjaciela zawsze wpadały poza te schrony zbudowane z drzew wyciętych wcześniej w lasach, gdy front był jeszcze daleko. Rosjanie niszczyli na oślep miasto Jasło.  Schrony-okopy były kryte blachą i ziemią około 1 metra. W większym schronie był piecyk żelazny, gdzie kucharz gotował- przygotowywał śniadania, obiady i kolacje dla żołnierzy obsługujących linię frontowa, zawsze zaopatrzenie w żywność, włącznie z likierami o różnych kolorach. Żołnierz Niemiecki miał codziennie badanie przez lekarza i dużą troskę.

Zdjęcia były robione przez Niemców i fotografów z Biecza, Jasła oraz przez mieszkańców wsi i miasta Jasła, którzy wracali z wysiedlenia z okolicznych wsi. Na froncie nie wiesz kiedy zginiesz? Strzelcy wyborowi nocą osadzają się na drzewach i rano polują na wojskowych, na nieprzyjaciela, do ludzi, dzieci czy zwierząt. Tak było stosowane ze strony żołnierzy rosyjskich na stronę frontu niemieckiego w Czeluśnicy, strzelali z cmentarza koło kościoła w Tarnowcu, dwa strzały z działka, jeden szablisko dzieci a drugi za daleko, wcześniej wyborowy strzelec strzelał z drzewa w lesie, chłopak się obrócił a kula go minęła. Dzieci zaczęły uciekać to inny strzelec ruski zaczął strzelać z działka. Mówią żołnierz strzela a Pan Bóg kule nosi!

IMG 4193

Wystawa w Galerii WDK ukazuje wysiedlonym mieszkańcom z Czeluśnicy, Gąsówki i wielu innych wsi frontowych do miasta Biecza w okresie jesieni. Tutaj Niemcy segregowali ludzi, zabierając młodych i starsze osoby na roboty do Niemiec a dzieci i pozostałych puszczali na zamieszkanie do okolicznych wsi, jak Podlesie, Szerzyny, Binarowej, Ołpin czy Święcan i innych wsi.

Kinga Łapot – Dzierwa – malarka ma zapewne kilka obrazów namalowanych z życia odbudowanego miasta Jasła. Odrodzone miasto Jasło jest ciągle odbudowywane jak pobliskie wsie frontowe przez lata od 1945 – 1986 r. do dziś.

Wystawa około 300 zdjęć ukazuje odbudowę miasta Jasła w fotografiach prywatnych i ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Jasła i okolicznych wsi pow. jasielskiego. Fotografie na wystawie ukazują – obrazują jak zmieniało się miasto w czasie odbudowy po dziś dzień.

IMG 4194

Wystawa – Galeria WDK – Rzeszów jest z ciekawością oglądana – zwiedzana codziennie przez uczestników kina i różnych zebrań, spotkań organizowanych przez WDK –a.

Należy wspomnieć, że autorką wystawy jest Felicja Jabłońska z Jasła. Zdjęcia ukazują odbudowę po wojnie Kościoła i innych obiektów w mieście np. Zawodowej Straży Pożarnej w Jaśle i na ziemi jasielskiej. Jeszcze słowo – dla czego Niemcy utworzyli front koło Jasła – ze względu na ochronę rafinerii w Niegłowicach, Jedliczu i na ziemi gorlickiej wydobywano ropę do przerobu na paliwo do czołgów walczących na froncie a zaopatrywanych zawsze wieczorem przez wozaków z końmi w paliwo i amunicję, gdy okrywała ich ciemność przed wrogiem. Paliwo było bardzo potrzebne dla samochodów, motocykli i samolotów chroniących front z powietrza i wycofujących się wojsk w kierunku Berlina. Rafinerie były bardzo chronione przez baterie ochrony przeciw lotniczej i samoloty wyścigowe niemieckie.

IMG 4195                

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.