W czwartek (18 lutego), na konferencji prasowej, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej prof. dr hab. Marta Wierzbieniec podała program 55. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie oraz przybliżyła lokalnym mediom artystów, którzy wystąpią na tegorocznej edycji Festiwalu. W trakcie 55. edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie czeka nas 10 znakomitych koncertów muzycznych w wykonaniu artystów światowej klasy. Podczas 9 festiwalowych, majowych dni będzie można posłuchać m.in. znakomitego skrzypka Juliana Rachlina, znanej wokalistki jazzowej Anny Marii Jopek, jednak na pewno największym wydarzeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie występ Kate Liu, laureatki XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Straszny dwr._Na_zdj._Balet_Opery_Krakowskiej._Fot._Jacek_Jarczok55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpocznie się 21 maja i potrwa 9 dni. Jego zróżnicowany repertuar będzie wykwintną ucztą dla wszystkich pasjonatów muzyki nie tylko klasycznej. Kolejne edycje Festiwalu przyciągają tłumy melomanów, co jest dowodem na jego ugruntowane miejsce wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Nowe horyzonty interpretacji Chopina

Klasycznym gustom schlebi recital fortepianowy Kate Liu, laureatki III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, zaprezentuje ona swoje interpretacje utworów m.in. Fryderyka Chopina. – To będzie piękny recital, spotkanie z gwiazdą, która narodziła się w październiku ubiegłego roku i wtedy też odsłoniła nowe, jakże ciekawe horyzonty interpretacji muzyki Chopina – przekonuje Jan Popis, krytyk muzyczny i muzykolog, który poprowadzi koncert Kate Liu.

Kate Liu_-_fot._Bartek_Sadowski__NiFCPochodząca z USA pianistka, która dzięki swojemu niezwykłemu talentowi w wieku 21 lat stała się gwiazdą muzyki klasycznej, nie kryje podekscytowania z faktu, że będzie mogła zagrać podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. – Mam nadzieję, że mój występ będzie bardzo inspirujący i pełen emocji dla wszystkich słuchaczy – mówi Kate Liu.

Opera i jazz

55. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie to nie tylko muzyka klasyczna. Dzięki różnorodności programu, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję do spotkania z operą, jazzem, a nawet spektaklem teatralnym. W tym roku odbędą się dwa koncerty plenerowe. Organizatorzy przewidują, że w każdym z nich udział weźmie ponad 3 tys. melomanów. Festiwal zainauguruje opera w czterech aktach – „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej.

Zaś drugi koncert plenerowy, to występ dobrze znanej polskiej wokalistki i  kompozytorki jazzowej Anny Marii Jopek. Towarzyszyć jej będzie Zespół Kroke tworzący muzykę inspirowaną dźwiękami etnicznymi, w którego dorobku nie brakuje autorskich improwizacji. Artyści wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną przedstawią kompozycje z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Gwiazdy sali balowej

W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie wystąpi światowej sławy skrzypek – Julian Rachlin, który wraz z Polską Filharmonią Kameralną z Sopotu zaprezentuje koncert skrzypcowy Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ponadto, we wnętrzach łańcuckiego Zamku zaprezentuje się Węgierska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Antala Barnasa. Podczas koncertu wystąpi dwójka solistów – Katerina Beranova dysponująca lirycznym sopranem oraz wiedeński baryton Klemens Sander. W repertuarze znajdą się utwory: J. Ch. Bacha, J. S. Bacha, W. A. Mozarta.

Agnieszka Duczmal_fot._K._BabkaW sali balowej łańcuckiego zamku będziemy mogli posłuchać również występu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W roli solistki wystąpi Karolina Jaroszewska-Rajewska wiolonczela. Program przewiduje utwory
W.A. Mozarta, J. Haydna, B. Smetany.

Nie tylko Łańcut, nie tylko muzyka

Oprócz festiwalowych koncertów w Łańcucie, jak co roku odbędą się one także w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Wystąpi Stanisława Celińska, która zaprezentuje kompozycje ze swojej najnowszej płyty pt. „Atramentowa”. Artystce towarzyszyć będą muzycy młodego pokolenia z Polski oraz z Ukrainy.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie każdy może znaleźć coś dla siebie; nie tylko melomani muzyki klasycznej czy jazzowej, ale także fani sztuki teatralnej. Miłośnicy tej ostatniej z nich będą mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu Jana Peszka zatytułowany „Podwójne solo”, którego treść zwieńczona jest tematyką muzyczną. W sali Filharmonii Podkarpackiej zaplanowano również występ Zespołu Janoska Ensamble, który zaprezentuje artystyczne opracowania melodii ludowych wielu narodów oraz przedstawi utwory klasyczne w rozrywkowych aranżacjach.

Zwieńczeniem muzycznego święta będzie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Case Scaglione. Podczas niego wystąpi skrzypek Michael Barenboim . Usłyszeć będzie można utwory: J. Brahmsa i C. Debussy.

W tym roku w czasie trwania Festiwalu przypada święto Bożego Ciała. Organizatorzy nie planują w tym dniu koncertu, ale Mszą Świętą w łańcuckiej Farze pragną uczcić pamięć ś.p. Bogusława Kaczyńskiego, byłego dyrektora łańcuckiego Festiwalu.

***

Kontakt dla mediów:

Maciej Seniw, Filharmonia Podkarpacka

tel. 603 963 413, e-mail: biuro@filharmonia.rzeszow.pl„>biuro@filharmonia.rzeszow.pl

Jacek Kloc, Exacto Sp. z o.o.

tel. 797 126 324, e-mail: jkloc@exacto.pl„>jkloc@exacto.pl

 

www.festiwallancut.pl

www.facebook.com/festiwalwlancucie

www.youtube.com/festiwalwlancucie

www.instagram.com/muzycznyfestiwalwlancucie

plus.google.com/107488006854598535570

 

Informacje uzupełniające:

Muzyczny Festiwal w Łańcucie (początkowo znany pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej) po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 roku z inicjatywy Janusza Ambrosa, dyrektora Filharmonii w Rzeszowie. Po trzech latach zyskał rangę imprezy międzynarodowej. Koncerty odbywają się głównie w ogrodach, Sali Balowej i innych pomieszczeniach Zamku Lubomirskich
 i Potockich w Łańcucie, a także w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Kolejne edycje Festiwalu uświetniają czołowi wykonawcy ze świata muzyki. Program wydarzenia obfituje w bogactwo stylów i form muzycznych. Można tam znaleźć monumentalne formy oratoryjne i symfoniczne, występy orkiestr kameralnych, recitale oraz wieczory słowno-muzyczne. Z upływem lat formuła Festiwalu poszerza się o kolejne propozycje programowe – muzykę współczesną, koncerty jazzowe, występy gwiazd muzyki pop i ethno, jak również koncerty dla dzieci, plenerowe gale operowe. Coroczne występy artystów gromadzą w Łańcucie liczną publiczność i przyciągają uwagę mediów.


****

 

 

 

PROGRAM

55. MUZYCZNEGO FESTIWALU W ŁAŃCUCIE

21 – 29 MAJA 2016

 

 

K 21 MAJA 2015, GODZ. 19.00, PLENER – PARK PRZED ZAMKIEM

INAUGURACJA 55. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

ORKIESTRA, CHÓR i BALET OPERY KRAKOWSKIEJ

W programie: Opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki

Cena biletu: 50 zł

 

K 22 MAJA 2015, GODZ. 19.00, PLENER – PARK PRZED ZAMKIEM

„FEELHARMONY”

KROKE & ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA

Anna Maria JOPEK – wokal

W programie: kompozycje z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej

Cena biletu: 50 zł

 

K 23 MAJA 2015, GODZ. 19.00, SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA AMADEUS

Agnieszka DUCZMAL – dyrygent

Karolina JAROSZEWSKA-RAJEWSKA – wiolonczela

W programie: utwory W.A. Mozarta, J. Haydna, B. Smetany.

Cena biletu: 40 zł

 

K 24 MAJA 2015, GODZ. 19.00, SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

RECITAL FORTEPIANOWY

Kate LIU – fortepian

W programie: utwory m.in. F. Chopina.

Cena biletu: 100 zł

 

 

 

 

 

K 25 MAJA 2015, GODZ. 18.00, SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

POLSKA FILHARMONIA KAMERALNA SOPOT

Wojciech RAJSKI – dyrygent

Julian RACHLIN – skrzypce

W programie: W.A. Mozart, A. Dvořak.

Cena biletu: 70 zł

 

25 MAJA 2015, GODZ. 21.00, SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

„ ATRAMENTOWA”

Stanisława CELIŃSKA – wokal

W programie: utwory z najnowszej płyty wokalistki.

Cena biletu: 40 zł

 

K 27 MAJA 2015, GODZ. 18.00, SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

WĘGIERSKA FILHARMONIA KAMERALNA

Antal BARNÁS – dyrygent

Katerina BERANOVA – sopran

Klemens SANDER – baryton

W programie: J.Ch. Bach,  J.S. Bach, W.A. Mozart.

Cena biletu: 40 zł

 

27 MAJA 2015, GODZ. 21.00, SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

„PODWÓJNE SOLO”

Jan PESZEK – aktor

W programie: spektakl teatralny

Cena biletu: 40 zł

 

K 28 MAJA 2015, GODZ. 19.00, SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

Zespół JANOŠKA ENSEMBLE

W programie: artystyczne opracowania melodii ludowych oraz utwory klasyczne w rozrywkowych aranżacjach.

Cena biletu: 40 zł

 

 

 

 

K 29 MAJA 2015, GODZ. 19.00, SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

Case SCAGLIONE – dyrygent

Michael BARENBOIM – skrzypce

W programie: J. Brahms, C. Debussy.

Cena biletu: 50 zł

 

 

 

Karnet obejmuje 8 koncertów: 320 zł

 

Źródło: Filharmonia Podkarpacka

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.